3 bin 400 yıllık kayıp Firavun heykeli Mısır'a döndü

3 bin 400 yıllık kayıp Firavun heykeli Mısır'a döndü
Mısır'dan çalınarak yurt dışına çıkarılan ve 30 yılı aşkın süre sonra Londra'da bir sergide satışa sunulunca fark edilen 3 bin 400 yıllık Firavun heykeli Mısır'a iade edildi. Eser, restorasyonun ardından Kahire'de bulunan Mısır Müzesi'nde sergilenecek.

Artı Gerçek - Mısır Eski Eserler Bakanlığı, Mısır'dan çalınan Firavun 2. Ramses'in başını tasvir eden 3 bin 400 yıllık bir heykelin Mısır'a geri döndüğünü duyurdu.

Çalınan başın Firavun 2. Ramses'i bir dizi Mısır tanrısıyla birlikte otururken tasvir eden bir grup heykelin parçası olduğu belirtildi. Bakanlık yetkilisi kesin tarih bilinmemekle birlikte eserin 1980'lerin sonunda ya da 1990'ların başında Güney Mısır'daki Abidos antik kentinde bulunan Ramses II tapınağından çalındığının tahmin edildiğini bildirdi.

İADE EDİLDİĞİ TARİHTEN BİR YIL SONRA MISIR'A GETİRİLDİ

Euronews Türkçe'nin haberine göre, Mısırlı yetkililer eserin 2013 yılında Londra'da bir sergide satışa sunulduğunda fark etti. Mısır, heykelin hak sahipliğini tespit etmek için İsviçreli yetkililerle işbirliği yaptı.

İsviçre heykeli geçen yıl Bern'deki Mısır Büyükelçiliği'ne teslim etti fakat Mısır, eseri ancak yakın zamanda ülkesine getirebildi. Eski Eserler Bakanlığı'na göre, heykel İsviçre'ye ulaşmadan önce birkaç ülkeye daha taşındı.

RESTORE EDİLECEK

Heykel şu anda Kahire'deki Mısır Müzesinde bulunuyor ancak sergilenmiyor. Bakanlıktan yapılan açıklamada eserin restore edileceği ifade edildi.

Antik Mısır'ın en güçlü firavunlarından biri olan ve Büyük Ramses olarak da bilinen Ramses II, Mısır'ın On Dokuzuncu Hanedanlığının üçüncü firavunu olarak Milattan Önce 1279'dan 1213'e kadar hüküm sürmüştü. (KÜLTÜR SANAT)

Öne Çıkanlar