3’üncü İzmir Uluslararası Mülteci Film Festivali başladı

3’üncü İzmir Uluslararası Mülteci Film Festivali başladı
Yayınlanma:
A+ A-
Halkların Köprüsü Derneği’nin düzenlediği 3'üncü İzmir Uluslararası Mülteci Film Festivali başladı. Dernek Başkanı Nuray Pehlivan, "Sinemanın bize insanlığımızı hatırlatmada kılavuzluk edebileceğini düşündük" dedi.

Artı Gerçek - Halkların Köprüsü Derneği tarafından bu yıl üçüncüsü düzenlenen İzmir Uluslararası Mülteci Film Festivali Fransız Kültür Merkezi’nde düzenlenen etkinlikle başladı. Siyasi parti temsilcileri, hak savunucularının, akademisyenlerin ve yurttaşların yoğun katılımıyla gerçekleşen başlayan festivalin açılış konuşmasını Halkların Köprüsü Derneği Başkanı Nuray Pehlivan yaptı. Açılışta ayrıca Festival Koordinatörü Ufuk Tambaş, Fransız Kültür Merkezi Etkinlik Sorumlusu Damla Çamur, Yönetmen Özlem Dilan da söz aldı.

‘SİNEMA İNSANLIĞIMIZI HATIRLATMADA KILAVUZLUK EDEBİLİR’

Açılış konuşmasını gerçekleştiren dernek başkanı Pehlivan, mültecilerin zorlu yaşamlarına çeşitli şekillerde dokunmak ve gerçek bir dayanışma ortamının inşa edilmesine derneğin kurulduğu ilk günden bu yana çaba gösterdiklerini dile getirdi.

Derneğin kültürel ve sanatsal faaliyetlere de özel olarak ilgi gösterip dayanışmaya dâhil etmenin yollarını aradıklarını belirten Pehlivan, şöyle konuştu:

“Bu amaçla yine kurulduğumuz günden beri çok sayıda etkinlik gerçekleştirdik. Bu etkinliklerle birlikte özellikle sinemanın bize insanlığımızı hatırlatmada kılavuzluk edebileceğini düşünerek Uluslararası İzmir Mülteci Film Festivali'ni düzenleme kararı aldık. Sinema ve belgesel alanını dayanışmamızın bir unsuru olarak gördük ve bugüne kadar pek çok film ve belgesel gösterimi gerçekleştirdik.”

TORİ VE LOTİKA FİLMİ GÖSTERİLDİ

Konuşmaların ardından yönetmenliğini Luc Dardenne, Jean-Pierre Dardenne’in yaptığı ve Afrika’dan tek başına seyahat eden küçük bir çocuk ve genç bir kızın hikayesini konu edinen "Tori ve Lokita" filminin gösterimi gerçekleştirildi. Film gösteriminin ardından dernek gönüllülerinin çalışmalarından oluşan “En çok neye gücendiniz?” başlıklı fotoğraf sergisi açıldı.

Etkinlik kokteyl ile devam etti. (MA)

Öne Çıkanlar