77'nci Cannes Film Festivali'ndeki tek yerli yapım: 'Noksan'ın tanıtımı yayınlandı

77'nci Cannes Film Festivali'ndeki tek yerli yapım: 'Noksan'ın tanıtımı yayınlandı
İlk uzun metrajlı filmi 'Mendirek' ile Adana Altın Koza Film Festivali'den ödülle dönen Cem Demirer'in kısa filmi 'Noksan', bu yıl gerçekleşecek 77. Cannes Film Festivali’nin 'Semainde de la Critique' bölümüne seçildi. Filmin tanıtımı yayınlandı.

Artı Gerçek - Cem Demirer'in bu yıl 14 - 25 Mayıs tarihleri arasında gerçekleşecek 77. Cannes Film Festivali’nin 'Semainde de la Critique' bölümüne seçilen filmi Noksan'ın tanıtımı yayınlandı.

İlk uzun metrajlı filmi “Mendirek” ile dünya prömiyerini Atlanta Film Festivali’nde gerçekleştiren ve ardından 29. Adana Altın Koza Film Festivali’nden iki ödülle ayrılan yönetmen Cem Demirer’in yapımcılığını Berfin Demirat ile birlikte gerçekleştirdiği kısa filmi “Noksan” 20 Mayıs'ta Cannes Film Festivali'nde izleyicilerle buluşacak.

AYNI SEÇKİDE KEN LOACH, WONG KAR WAİ, FRANÇOİSE OZON GİBİ İSİMLER YER ALDI

Bu sene 11 uzun ile 13 kısa filmin seçildiği ve Fransız Eleştirmenler Sendikası tarafından yeni yeteneklerin ödüllendirilmesi için 1962’den beri aralıksız gerçekleştirilen bu seçkide önceki yıllarda Ken Loach, François Ozon, Wong Kar Wai gibi isimler yer aldı.

Lunaparkta çalışırken yaşadığı içsel bunalımla birlikte farklı insan ve varlıklarla etkileşime giren ana karakteri Mert’in anlam arama çabasına tanıklık ettiğimiz filmde Demirer kameranın ve sinemanın tüm olanaklarını zorlayarak deneysel bir performansa imza atıyor.

BU YIL CANNES'DAKİ TEK TÜRKİYE YAPIMI FİLM

Mert karakteriyle başrolde olan Haydar Şahin’e, Şencan Aslan, Barış Yılmaz Gündüz, Aydın Erek ve Alev Karaçam’ın eşlik ettiği “Noksan” bu yılki festival programında Türkiye’yi temsil edecek tek yerli yapım olma özelliğini taşıyor.

Filmin sinopsisi şöyle:

Mert, lunaparkta çalışmakta ve içsel bir ikilikle mücadele etmektedir. Farklı insanlar ve varlıklarla etkileşime girerken, zihinsel sağlığıyla ilgili nelerin yanlış gittiğini anlamaya çalışır. Cevap arama çabası devam ederken bir yandan da içsel gizemleriyle tam olarak yüzleşmekten kaçınma eğilimi, onu zihninin derinliklerine inmeye karşı zorlu bir mücadeleyle karşı karşıya bırakır.

CEM DEMİRER KİMDİR?

Cem Demirer, 1988'de İstanbul'da doğdu. Sabancı Üniversitesi'nde görsel iletişim tasarımı eğitimi aldıktan sonra 2014'te film yüksek lisansı yapmak için London Film School'a başladı. Malezya, Fransa, Kazakistan, Guatemala, Güney Afrika, Çin, Portekiz, İngiltere, Ukrayna, Lübnan gibi ülkelerin prodüksiyonlarında çalışan Cem, şu anda İstanbul ve Londra'da görüntü yönetmenliği ve yönetmenlik yapıyor. Görüntü yönetmenliğini yaptığı 'End of Season' ile Cannes Cinefoundation'a, 'Siyabonga' uzun metrajı ile Locarno Film Festivali'ne katılmaya hak kazandı. Mezuniyet projesini uzun metraja dönüştürüp 'Mendirek' adlı ilk filmini yöneten Cem, Atlanta ve Adana Altın Koza’da gösterim yaptı. (KÜLTÜR SANAT)

Öne Çıkanlar