ABD'de yağmacılıkla suçlanan bilet sitelerine karşı 'Taylor Swift Yasası' geliyor

ABD'de yağmacılıkla suçlanan bilet sitelerine karşı 'Taylor Swift Yasası' geliyor
Sahte bilet siteleri üzerinden manipüle edilerek yüksek fiyata biletler satın alan dinleyicilerin hak arayışı ABD'de karşılık buldu. Taylor Swift Yasası adı verilen yasa ABD'de bazı eyaletlerde onaylandı. Arizona eyaletinde temmuzda yürürlüğe girecek.

Artı Gerçek - Dünyaca ünlü pop yıldızı Taylor Swift'in fahiş fiyatlı konser biletleri nedeniyle sahte bilet siteleri ve yağmacılıkla suçlanan bilet satış uygulamaları üzerinden başlayan tüketici hakları tartışmaları, ABD'de konuya ilişkin yeni bir yasal düzenlemenin fitilini ateşledi.

İki yıl önceki Taylor Swift konser bileti fiyaskosunda olduğu gibi, satıcının henüz elinde olmayan bir bileti teklif ettiği spekülatif satışların önüne geçmek için ABD'de federal kanun yapıcılar, dinleyicileri aldatmakla suçladıkları bilet satış uygulamalarına karşı yeni yasa için kolları sıvadı.

Eğlence mekanlarının ve müzisyenlerin de ana hedeflerinden biri spekülatif satışların önüne geçilmesi. Bazı durumlarda bilet satış sitelerinin söz konusu ticari istismarının, asıl satıcıdan 200 dolar veya daha azına satın alabilecekleri ve kâr elde edebilecekleri bir bilet için binlerce dolar istemelerine kadar vardığı görülüyor.

YASA MARYLAND'DE 1 TEMMUZ'DA YÜRÜLÜĞE GİRECEK

ABD'nin Maryland eyaletinde 1 Temmuz'da yürürlüğe girevek yasa, spekülatif bilet satışlarını yasadışı hale getirecek. Maryland'deki 40 dönümlük açıkhava konser mekanı 'Merriweather Post Pavilion'un ve tüketicilerin yüksek fiyatlar ödemesi ya da vaat edilen biletleri alamaması durumunda sık sık şikayet alan diğer mekanları işleten I.M.P. şirketinin iletişim direktörü Audrey Fix Schaefer, "Bu büyük bir ilk adım" dedi.

ARİZONA YASAYA 'TAYLOR SWIFT YASASI' ADINI VERDİ

Arizona kısa bir süre önce benzer bir yasayı onayladı ve bu yasaya "Taylor Swift Yasası" adını verdi.

Yasaya adını veren dünyaca ünlü Grammy ödüllü şarkıcının hayranları, Swıft'in beyaz perdeye de taşınan büyük turnesi 'Eras Tour' biletlerini Ticketmaster aracılığıyla alamayınca, birçoğu ikincil satıcılar olarak da bilinen bayiler aracılığıyla satın almak için binlerce dolar ödemiş ya da sahte bilet satan siteler tarafından kandırılmıştı.

TAYLOR SWIFT YORUM YAPMADI

Swift, adının verildiği yeni bilet yasası hakkında yorum yapmadı ve şarkıcının temsilcilerinden biride Reuters'ın yorum talebine yanıt vermedi. Ulusal Eyalet Yasama Konferansına göre, ülke çapında iki düzine eyalette etkinlik biletleme uygulamalarını ele alan yasa tasarıları sunuldu.

DÜNYANIN EN BÜYÜK MÜZİSYENLERİ DE REFORMLAR İÇİN BASTIRIYOR

Bir başka eyalet Illinois'de de spekülatif biletlere getirilen yasak Eyalet Senatosu'ndan geçti. Colorado Meclisi, yasal bilet satış sitelerini taklit etmek üzere tasarlanmış, tüketicileri doğrudan bir mekandan satın aldıklarını düşünmelerini sağlayacak şekilde manipüle eden web sitelerinin yasaklanmasını sağlayan yasayı onayladı. Eğlence mekanları kadar, dünyanın en büyük müzisyenleri de konuya ilişkin federal reformlar için bastırıyor.

BİLET ŞİRKETLERİNDEN TAAHHÜT

Ticketmaster ve SeatGeek gibi şirketler, Başkan Joe Biden'ın bilet şirketleri, bankalar, havayolları ve diğerleri tarafından uygulanan "gereksiz ücretleri" engelleme çabasının bir parçası olarak, geçen yaz Beyaz Saray'da düzenlenen bir etkinlikte, bir biletin maliyetinin baştan itibaren ücretlerle birlikte "her şey dahil" veya "önden" fiyatlandırılması olarak bilinen şeffaflık uygulamalarıyla ilgili taahhütte bulundu. Biden o dönemde "Online biletleme sorununu ele almak için yapılacak daha çok şey var" demişti.

SANATÇILARDAN TASARIYA DESTEK

Perşembe günü aralarında Billie Eilish ve Finneas O'Connell, Green Day ve Fall Out Boy'un da bulunduğu 250 sanatçı ABD Senatosu'nda bekleyen Önce Hayranlar Yasası'na destek verdi. Tasarı için henüz bir oylama yapılmadı. Yasa, satıcının elinde bilet olmadığı durumlarda spekülatif bilet satışlarını önleyecek. Ayrıca "her şey dahil" fiyatlandırmayı zorunlu kılacak, aldatıcı web sitelerini yasaklayacak ve biletleri kapmak için bot hesap kullanımına yönelik cezaların uygulanmasını güçlendirecektir.

Sanatçılar, yasanın kongre sponsorlarına gönderdikleri mektupta "Mevcut sistemin bozuk olduğunu söylemek için bir araya geliyoruz. Yırtıcı satıcılar ve ikincil platformlar bilet fiyatlarını şişirmek ve hayranlarını en sevdikleri sanatçıları adil bir fiyata izleme şansından mahrum bırakmak için aldatıcı biletleme uygulamalarına başvurmaktadır" diye konuştu.

DİNLEYİCİ KANDIRILIYOR ... ARACILAR SAHTE BİLETLER GÖNDERİYOR

Sözde özel biletler genellikle "sadece 4 tane kaldı!" gibi uyarılarla ilan ediliyor ve tüketicilere yanlış bir şekilde hemen satın almaları gerektiği ya da kaçıracakları telkin ediliyor. Bazı durumlarda, gerçek biletler hiçbir zaman ortaya çıkmıyor veya aracılar sahte biletler gönderiliyor.

TİCKETMASTER YASAL DEĞİŞİKLERİN BİR KISMINI DESTEKLİYOR

Bilet satış platformları önerilen yasal değişikliklerden bazılarını desteklediklerini açıkladı. Live Nation Entertainment'ın (LYV.N) bir birimi olan ve birincil ve ikincil bilet satışı yapan Ticketmaster, spekülatif satışların ve aldatıcı web sitelerinin yasaklanmasının yanı sıra anti-bot mevzuatının daha iyi uygulanmasını desteklediğini söyledi.

StubHub adlı bilet şirketinin sözcüsü de, 'Bilet Yasası' adı verilen bir tasarının ABD Temsilciler Meclisi ve Senato versiyonlarını desteklediğini söyledi.

Ulusal Bağımsız Mekanlar Birliği (NIVA), Fix the Tix adlı bir koalisyon oluşturarak, bilet alıcıları için en güçlü korumaları sunduğunu söyledikleri Fans First Act'in geçmesi için bastırıyor. NIVA İcra Direktörü Stephen Parker, tasarının "Kongre'nin bugüne kadar sunduğu en taraftar ve sanatçı dostu biletleme mevzuatı" olduğunu belirterek "Yırtıcı yeniden satış platformlarının ve bilet simsarlarının istismarcı, yağmacı davranışlarını yasadışı hale getiriyor" dedi. (KÜLTÜR SANAT)

Öne Çıkanlar