Acayip Yaratıklar Sözlüğü çıktı

Acayip Yaratıklar Sözlüğü çıktı
Yayınlanma:
A+ A-
15'nci yüzyılın en önemli bilimsel kaynaklarından biri olarak görülen 'Acâyibü’l-Mahlûkât ve Garâyibü’l-Mevcûdât ' (Acayip Yaratıklar Sözlüğü) sadeleştirilmiş Türkçe edisyonuyla Holden Kitap etiketiyle çıktı.

Artı Gerçek - 15. yüzyılda yazılan ve günümüz Türkçesine ilk kez uyarlanan Acâyibü’l-Mahlûkât ve Garâyibü’l-Mevcûdât ilk Holden Kitap etiketiyle okuyucuyla buluştu

Zamanının en önemli bilimsel kaynaklarından biri olarak görülen kitap, evrenin kuruluş sürecine dair coğrafya, kozmografya, tıp, astroloji, matematik gibi pek çok bilim dalından yararlanarak bilgiler sunuyor.

Kitabın açıklaması şöyle:

“Biz, okuyana ve işitene, dünyanın dört bir yanını gezmeden bütün yaratılanların acayipliklerini aktarmak için bu kitabı hazırladık.”

Evrenin nasıl kurulduğundan tutun da bir sivrisineğin işlevlerine kadar açıklayıcı bilgiler sunan bu eser coğrafya, kozmografya, tıp, astroloji, matematik gibi pek çok bilim dalından yararlanılarak oluşturulmuştur. Bunun yanında esere çeşitli mitler, halk hikâyeleri, hadisler, menkıbeler ve mesneviler de kaynaklık etmektedir. Mucizeleriyle menkul peygamberlerden dünyaya hükmeden padişahlara; cinlerden devlere, insanlardan meleklere; ejderha ve simurg gibi garip hayvanlardan şifalı bitkilere kadar o dönem için insan aklının almayacağı yüzlerce madde bu eserde toplanmıştır.
Zamanın sınırlarını zorlayan bu eseri okurken, insanın anlam arayışının kökenlerine inecek, din ile mitolojinin, gerçek ile kurgunun kusursuz uyumuna şahitlik edeceksiniz.

Künye:

Çevirmen: Gamze Çelik Başaran

Yayın Tarihi: 02.06.2023

ISBN: 9786259993003

Dil: TÜRKÇE

Sayfa Sayısı: 336

Cilt Tipi: Karton Kapak

Kağıt Cinsi: Kitap Kağıdı

Boyut: 12.5 x 19.5 cm (KÜLTÜR SANAT)

Öne Çıkanlar