Türkiye'nin ilk ve tek şehir karnavalı: Adana'yı Portakal Çiçeği Karnavalı heyecanı sardı

Türkiye'nin ilk  ve tek şehir karnavalı: Adana'yı Portakal Çiçeği Karnavalı heyecanı sardı
Türkiye’nin ilk ve tek şehir karnavalı olan Uluslararası Portakal Çiçeği Karnavalı bu yıl 12'nci kez düzenleniyor. 13 Nisan'da başlayan ve 21 Nisan'a kadar sürecek festival kapsamında kortej yürüyüşü yarın (20 Nisan) yapılacak.

ADANA - Adana'da 12'ncisi düzenlenen Uluslararası Portakal Çiçeği sürüyor. 'Nisan’da Adana’da' temasıyla düzenlenen festival bu yıl 'Türkiye Kültür Yolu Festivalleri'ne de dahil edildi. Merkez Park ve Atatürk Parkı’nda açılan standları çok sayıda kişi ziyaret etti. Konserler ve etkinliklerle devam eden karnavalın merakla beklenen kortej yürüyüşü ise yarın saat 17.30’da yapılacak.

'DÜNYANIN HER YERİNDEN ÇOCUKLAR ADANA'YA GELSİN İSTİYORUZ'

Çukurova Gazeteciler Cemiyeti’nde düzenlenen basın toplantısında konuşan Adana Uluslararası Portakal Çiçeği Karnaval Komitesi Başkanı Ali Haydar Bozkurt, "Karnaval tamamladıktan bir hafta sonra gelecek yıl yapılacak karnaval için çalışmalara başlıyoruz. Bundan sonraki hedeflerimiz Türkiye'den ya da dünyanın her yerinden gelen çocuklar ile daha büyük bir şenliğe dönüştürmek. Dünyanın bütün ülkelerinden çocuklara Adana’ya gelsin, Portakal Çiçeği Karnavalı’na gelsin, portakal kokulu şehri görsünler istiyoruz. Önümüzdeki süreçte bununla ilgili çalışmalarımız olacak” dedi.

'KARNAVALIN SİMGESİ TURUNÇ AĞAÇLARININ SAYISININ ARTIRILMALI'

Özellikle yurt dışı tanıtımlarına ağırlık verecekleri anlatan Bozkurt, "Daha fazla yabancı turist gelmesini istiyoruz. Bu vesileyle Türkiye'nin tanıtılmasına turizmle katkı sağlamış olmayı hedefliyoruz. Tabii bunları yaparken taleplerimiz de var. İş yerlerini esnafımızın daha fazla süslemesini, evlerin süslemesini istiyoruz. Kentte yapılan her inşaata en az 3 tane turunç ağacı ekilmesini istiyoruz. Kentin cadde ve sokaklarından karnavalın sembolü olan turunç ağacı sayısının artırılmasını istiyoruz” diye konuştu.

'HERKESİ ADANA'YA BEKLİYORUZ'

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar da "Portakal çiçeği kokusu kadar insanı rahatlatan bir koku görmedim. Bir etkinlik kentin üst dinamikleriyle birlikte halk sahiplenmezse onun başarılı olması mümkün değil. Bu karnaval halkın sahiplendiği bir etkinlik oldu. Adana olağanüstü etkinliklerin olduğu bir yer. Daha ilçelerimiz Adana’da deniz olduğunu bilmiyorlardı. Türkiye bilmiyordu, dünya nereden bilsin. Adana olağanüstü güzel bir kent. Festivallerle Adana’nın tanıtımını sağladık. Ama karnaval bunların en önemlisi. Üç gün yapıyorduk. Kültür Bakanlığı’nın katkısıyla bir haftaya yaydık. Adana’ya herkesi bekliyoruz" dedi.

FESTİVAL BU YIL KÜLTÜR YOLU KAPSAMINDA

Adana Valisi Yavuz Selim Köşger ise bu yıl karnavalın Kültür Yolu Festivali kapsamına alındığını dile getirerek, "Kentin gelişmesi noktasında, turizmin 12 aya yayılması noktasında yapılacak etkinlikler çerçevesinde çok önemli bir adım atılmış. Bizim bunun devamını sağlamamız lazım. Bu karnavalın bir başka özelliği Kültür Yolu Festivali ile birlikte yapılması olmasıdır. Şu ana kadar 30’un üzerinde noktada binlerce etkinlik gerçekleşti. Hem dışarıdan turla gelen hemşehrilerimiz hem de Adanalı hemşehrilerimiz eğlenceyi doya doya yaşadılar. Hiçbirisinde Adana’nın imajını bozacak hiçbir şey olmadı. Bu nedenle Adanalı hemşerilerimize teşekkür etmek istiyorum" diye konuştu. (Artı Gerçek)

Öne Çıkanlar