AKM'nin gösterilerini iptal ettiği komedyen Zakoğlu: Murat Kurum şakası nedeniyle sansür uygulanıyor

AKM'nin gösterilerini iptal ettiği komedyen Zakoğlu: Murat Kurum şakası nedeniyle sansür uygulanıyor
Tiyatrocu Metin Zakoğlu'nun, Ferhan Şensoy’un 'Hayrola Kayrola' ve Gogol’un 'Bir Delinin Hatıra Defteri' oyunları için sözleşme imzaladığı AKM, beş gösteriyi iptal etti. Zakoğlu, Murat Kurum'la ilgili şakası nedeniyle sansür uygulandığını savunuyor.

Artı Gerçek - Komedyen Metin Zakoğlu'nun, Atatürk Kültür Merkezi'nde (AKM) planlanan beş oyunu Kültür Bakanlığı tarafından iptal edildi. Zakoğlu, AKP ile MHP'nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Murat Kurum’la ilgili bir şaka yapması sonrasında kendisine sansür uygulandığını savunarak tepki gösterdi.

Buna göre, Zakoğlu’nun Ferhan Şensoy imzalı ‘Hayrola Kayrola’ isimli oyunu, şubattan beri AKM’de sahneleniyordu. Ancak ünlü komedyenin 7 Mayıs’taki gösterimin ardından ünlü komedyenin beş oyunu Kültür Bakanlığı tarafından iptal edildi.

BirGün gazetesinden Işıl Çalışkan'a konuşan Zakoğlu, "Şubat ayında Ferhan Şensoy’un Hayrola Kayrola için ve nisan ayında da Gogol’un Bir Delinin Hatıra Defteri isimli oyunlarımı oynamak üzere AKM yönetimi ile bir sözleşme imzaladık" diyerek şöyle devam etti:

'HAKARET İÇEREN BİR CÜMLEM YOK'

"Ama son oyunda Murat Kurum’la ilgili yaptığım hiçbir hakaret içermeyen espri nedeniyle sansüre uğradım. Kurum’un Küçükçekmece’ye Anadolu Yakası'nda demesi üzerinden yaptığım şaka nedeniyle sorgusuz sualsiz bütün oyunlarım iptal edildi. İptal dilekçesinde bir uyarı gelmedi. Hakaret içeren hiçbir cümlem yok."

'AKM, AKP’NİN KÜLTÜR MERKEZİ DEĞİLDİR'

“Bu antidemokratik ve hukuksuz durumu asla kabul etmiyorum” diyen Zakoğlu, şöyle dedi:

"Sanatçıların ağzı torba değildir, kimse büzemez. Ellerinde resmi kayıtlı belge olmadan son derece masum bir şakayla kimse sanatçıyı sanatçılara ait mekânlardan kovamaz. Bununla ilgili avukatlarım sözleşmenin feshiyle ilgili gerekli tüm birimlere başvurularını yapacağız. Atatürk Kültür Merkezi, AKP kültür merkezi değildir. Adını Atatürk’ten almış, sanatçıların seyirciyle buluştuğu kıymetli bir kültür merkezidir. Kimse sanatçıya bir sansür uygulayamaz. Hem beni hem seyircilerimi mağdur edecek şekilde AKM’den atmak hangi cüretle yapılabilen bir davranıştır?"

İptal edilen oyunlar şöyle:

24 Mayıs: Bir Delinin Hatıra Defteri
29 Mayıs: Hayrola Kayrola
4-12-26 Haziran: Bir Delinin Hatıra Defteri

(Kaynak)

Öne Çıkanlar