Alman filmleri 'Kino 2024' ile Türkiye’de

Alman filmleri  'Kino 2024' ile Türkiye’de
'Kino 2024: Alman Filmleri Türkiye’de' programıyla 43. İstanbul Film Festivali'nde gösterilen Almanya yapımı filmler, yolculuğuna devam ediyor. Son bir yılda festivallerde dikkat çeken yapımlardan oluşan program 2-5 Mayıs'ta Sinematek/Sinema Evi’nde.

Artı Gerçek- Goethe-Institut tarafından her yıl düzenlenen 'Kino 2024: Alman Filmleri Türkiye’de programının İstanbul gösterimleri Sinematek/Sinema Evi ortaklığıyla 2-5 Mayıs’ta yapılacak.

ekran-goruntusu-2024-04-29-122527.png

AÇILIŞ FİLMİ: 'HER ŞEYİN TEORİSİ'

Bu yılki yolculuğuna 43. İstanbul Film Festivali çerçevesinde gösterilen yapımlarla başlayan Kino 2024’ün Sinematek/Sinema Evi’ndeki programı, Timm Kröger’in yönettiği “Her Şeyin Teorisi” filmi ile açılacak.

Venedik Film Festivali’nde Altın Aslan ödülü için yarışan film, 3 Mayıs’ta sahiplerini bulacak Alman Film Ödülleri’ne de En İyi Film ve En İyi Yönetmen dâhil tam altı dalda aday gösterildi.

BAŞROL OYUNCUSU TÜRKİYE'YE GELİYOR

Ayrıca filmin başrol oyuncusu Jan Bülow, Kino 2024’ün konuğu olarak İstanbul’a gelecek ve gösterime katılacak.

ekran-goruntusu-2024-04-29-122600.png

ÖDÜLLÜ FİLMLER

Berlin Film Festivali’nden ödülle dönen filmler de Kino 2024 seçkisinde yer alıyor. Bunlardan biri, 'En İyi Belgesel' dalında Teddy Ödülü kazanan 'Teaches of Peaches'

İRANLI MUHALİF SİNEMACI KALHOR ÇEVRİMİÇİ SÖYLEŞİ YAPACAK

Berlinale’nin Forum bölümünün büyük ödülü 'Caligari-Preis’i kazanan 'Shahid' filmi de programda yer alıyor. Narges Kalhor’un yönettiği film, kurmaca ve belgeselin iç içe geçtiği özgün bir anlatıma sahip. 2009’da Almanya’ya iltica başvurusu yapan İranlı muhalif sinemacı Kalhor, 15 yıldır başka bir ülkede üretiyor. Yeni filmi de hem geride bıraktığı ve kurtulmaya çalıştığı köklerinin hem de yeni vatanında sürekli karşı karşıya kaldığı katı bürokrasinin yaratma sürecini nasıl etkilediği üzerine bir taşlama. Gösterimin ardından Nergis Kalhor ile çevrimiçi bir söyleşi yapılacak.

Thomas Arslan’ın yeni filmi 'Verbrannte Erde', Jürgen Baldiga’nın hayatını konu alan, Markus Stein imzalı belgesel film 'Baldiga: Entsichertes Herz / Baldiga: Özgür Kalp', Dane Komljen’in Berlin’in doğusundaki kuir feminist bir komünün gündelik hayatını konu alan 'The Garden Cadences / Bahçe Kadansları' ve Aslı Özarslan’ın yönettiği 'Dirsek / Ellbow' de gösterilecek filmler arasında.(KÜLTÜR SANAT)

Öne Çıkanlar