Amed tiyatro festivali başladı: Savaşa karşı sahnedeyiz

Amed tiyatro festivali başladı: Savaşa karşı sahnedeyiz
Yayınlanma:
A+ A-
Bu yıl sekizincisi düzenlenen Amed Tiyatro Festivali, oyuncu Berfin Emektar'ın açılış konuşmasıyla başladı. Emektar konuşmasında; kadınlara, toprağa, doğaya karşı yapılan saldırılara ve savaşa karşı sahnede olacaklarını söyledi.

Artı Gerçek - Amed Şehir Tiyatrosu tarafından organize edilen 8’inci Tiyatro Festivali “Hema Hema Jin Elîzabeth” oyunu ile başladı.

Festivale İran’da tiyatronun en büyük ustası olarak kabul edilen Kutbettin Sadiqi gibi önemli isimler de katılırken, festival öncesi bir araya gelen oyuncular, yönetmenler ve izleyiciler Kürt tiyatrosu üzerine tartıştı.

Festivalin açılış konuşmasını Amed Şehir Tiyatrosu oyuncusu ve aynı zamanda festivalin açılış oyunu “Hema Hema Jin Elîzabeth/Neredeyse Kadın: Elizabeth"in yönetmeni Berfin Emektar yaptı.

İtalyan Yazar Dario Fo’nun yazdığı ve Dilawer Zeraq’ın Kürtçe’ye çevirdiği oyunda vicdan, cesaret, aşk gibi duygularla yüklü bir kadının iktidar, hırs, ihanet gibi eril baskının yön verdiği bir sarmala kapılarak özde trajik, biçimsel olarak da komik duruma düşüşü anlatıldı. Oyun seyircilerden tam not aldı.

‘YENİ BİR YAŞAM İÇİN SAHNELERDEYİZ’

Festivalin açılış konuşmasını yapan Emektar, "Karanlık zamanlarda bir arada olmanın, dayanışmanın ve karanlığa bir ışık yakmak için sözümüzü birlikte haykırmanın heyecanını yaşıyoruz" diyen Emektar, şunları söyledi: "Toplumsal hakikate bir adım daha yaklaştırdığı inancıyla buradayız! Sahnedeyiz! Çünkü bizim için sanat; düşünce özgürlüğünü yok etmek isteyenleri, ırkçılığı, sansürü, kadın cinayetlerini, işkenceyi, hırsızlığı, asimilasyonu, doğaya yapılan hunharca saldırıları anlatabilme cesaretidir.Tarih, hakikatin izinde olanlarla onu kör bir karanlığa mahkum etmek isteyenlerin mücadelesi değil midir? Tarih boyunca hakikatin izini takip etmenin bedeli hep ağır oldu. Ama bedeli ne olursa olsun yeni bir yaşam için sahnelerdeyiz." dedi.

dtsodan-amed-sehir-tiyatrosuna-destek.jpg

TALAN EDİLEN DOĞANIN MELODİSİNİ DUYACAĞIZ

Emektar, sözlerine şöyle devam etti: Savaşın, sömürünün, adaletsizliğin ve kültür kırımın yarattığı acının içinde yitip gitmemek için bu dönemin karanlığının bir masal olmadığını anlatacağız. Bizler bunun için sahnedeyiz. Hikayemizi nesilden nesile fısıldamak ve bazen de haykırmak için sahnedeyiz!Talan edilen doğanın melodisini yeniden duyana dek, yakılan ormanlardaki her bir ağacın toprağa saklı kökleri yeniden filizlenene dek, Cudî Dağı yeşillenen yapraklarıyla zaferini haykırana dek sahnedeyiz! Dünyanın her bir köşesinde ve özellikle son zamanlarda İran’da kadınların özgürlük çığlığı eril zihniyeti yerle bir edene dek sahnedeyiz!Hakikate ulaşmak için bu sahnelerde zulmün ve karanlığın eşgalini çizmeye devam edeceğiz. Çünkü gerçek hep burada bir yerlerde duruyor.

KİMYASAL SİLAHLARLA SAVAŞ SUÇU İŞLEYENLERE KARŞI SAHNEDEYİZ

Cûdî için sahnedeyiz! Jina Amini için sahnedeyiz! Madenciler için sahnedeyiz! Kimyasal silahlarla savaş suçu işleyenlere karşı sahnedeyiz! Cezaevlerinde yaşanan tecrite ve zülme karşı sahnedeyiz! Kültür ve sanatımız için sahnedeyiz! Dilimiz için sahnedeyiz! Sahnedeyiz ve buradayız. Dilimiz burada, sanatımız burada, halkımız burada, ağaçlarımız burada, köklerimiz burada. Şair Arjen Arî’nin dediği gibi 'Cudi burada toprağımız burada. 'Va ye Cûdî û Va ye ev ax!."

8'nci Amed Tiyatro Festival programı şöyle:


-21 Ekim: Kumpanyamed - Tayo, Datdat ve Önceki Bazı Hayatlar (15.00)
-21 Ekim: Ban Theather (Almanya-Hamburg) ve Antract Theather (Belçika) - Qesra Balindeyên Xemgîn (20.30)
-22 Ekim: Süreyya Karacabey - Şano û Dem semineri (12.30)
-22 Ekim: Ban Theather (Almanya-Hamburg) ve Antract Theather (Belçika) - Qesra Balindeyên Xemgîn (15.00)
-22 Ekim: Rêveberîya Hunera Şanoyê (Duhok) - Birdank (20.30)
-23 Ekim: Batman Yenisahne - Serbaz (15.00)
-23 Ekim: Kati Hwner (Kerkuk) - Kas w Hanvın (20.30)
-24 Ekim: Tiyatro Mask-Tiyatro Temrin (Amed) - Mori (15.00)
-24 Ekim: Tiyatro Rituel - Çîrokeke Cengê (20.30)
-25 Ekim: Şanoya Yekta Hewi - Tu ne Gara yî (15.00)
-25 Ekim: BGST (İstanbul) - Son Çağrı (20.30)
-26 Ekim: Ghotbedin Sadeghi - Giringiya Şano û Şanonameya Kurdi semineri (12.30)
-26 Ekim: BGST (İstanbul) - Son Çağrı (15.00)
-26 Ekim: Mek’an Sahne - Dansöz (20.30)
-27 Ekim: Amed Şehir Tiyatrosu - Dek û Dolabên Scapen (15.00)
-27 Ekim: Şanoya Rad (Urmiye) - Qabûza Mêrûyan (20.30)
-28 Ekim: Alan Theatre - Kuçikê Stalîn (15.00)
-28 Ekim: Moda Sahnesi - Hayat Seni Çok Seviyorum (20.30)
-29 Ekim: Moda Sahnesi - Hayat Seni Çok Seviyorum (15.00)
-29 Ekim: Teatra Jiyana Nû - Lîstik (20.30)
-30 Ekim: Berfin Zendarlioğlu - Yönetmenlik Atölyesi (10.30-14.30)
-30 Ekim: Şermola Performans’ın Serencama Qıjıkan (15.00)
-30 Ekim: ŞanoWan - Haylo Dîsa Tehlihev Bû (20.30) (KÜLTÜR SANAT)

Kaynak:

Öne Çıkanlar