İranlı kadın ve non-binary yönetmenlerin filmleri ücretsiz erişime açıldı

İranlı kadın ve non-binary yönetmenlerin filmleri ücretsiz erişime açıldı
Yayınlanma:
A+ A-
İranlı eylemcilerle dayanışma amacıyla İranlı kadın ve non-binary yönetmenlerin 20'den fazla filmi internet ortamında ücretsiz erişime açıldı. Kampanya kapsamında eylemcilere ulaştırılmak üzere isteyenler maddi bağış da yapabiliyor.

Artı Gerçek- İran'da Mahsa Amini'nin "ahlak polisi" tarafından gözaltına alınıp komaya girerek ölmesinin ardından başlayan hükümet karşıtı protestolara maddi destek amacıyla İranlı kadın ve "non-binary" yönetmenlerin 20'den fazla filmi internet ortamına yüklendi.

Non- binary terimi, cinsiyet kimliği, salt kadın ya da salt erkek olarak tanımlanamayacak, kimisine göre ikisinin arasında, kimisine göreyse ikisinin de dışında bir cinsiyet kimliğini deneyimleyen insanları tarif etmek için kullanılıyor.

BAĞIŞLAR İRANLI EYLEMCİLERE GİDECEK

"İran için İran'dan Filmler" adını taşıyan bağış toplama kampanyası kapsamında 1979'daki İslam Devrimi'nden bugüne kadar 15 farklı İranlı kadın ve non-binary sanatçının çektiği çoğu deneysel ve kurmaca dışı filmler 4 Ocak'a kadar İngilizce ve Fransızca altyazılı olarak ücretsiz şekilde izlenebilecek.

Kampanya'nın internet sitesinde isteyenler bağışta bulunarak İran'daki eylemcilere maddi estek sağlayabilecek.

Kampanyayı başlatan grubun açıklamasına göre bağışlar en fazla eylemci ölümlerinin yaşandığı Kürdistan ve Belucistan vilayetlerine yardım gönderen Batılı insan hakları örgütlerine, LGBTİ+'lar için çalışan kurumlara ve İran genelinde sansüre takılmamak için toplu VPN satın alınması için kullanılacak.

Kampanyayı örgütleyenler bu kurumların adlarını güvenlik gerekçesiyle saklı tuttu.

'100'DEN FAZLA SİNEMACI GÖZALTINA ALINDI, 50'Sİ TUTUKLANDI'

Grup yaptığı açıklamada İran'da Mahsa Amini eylemlerinin başlamasından bu yana yaklaşık 100 sinemacının gözaltına alındığını ve bunlardan 50'sinin tutuklandığını da vurguladı.

Açıklamada "Zorunlu ya da arzu edilen ülkeden ayrılmalar, geri dönüş fikri, ana diller ya da benimsenen diller, aileden ya da dışarıdan aktarılan proto-feminist ya da feminist miraslarla kesişen bu program, İran halkının mücadelesine destek çağrısı yapıyor. Hareketin daha karmaşık bir görüntüsünün verilmesine ve bu bölgede toplumsal cinsiyet, sınıf, cinsel ve etnik baskılar arasındaki devlet şiddetine karşı feminist direnişin uzun tarihi içinde konumlandırılmasına katkıda bulunmasını umuyoruz" ifadeleri kullanıldı.

Filmlerin ücretsiz izlenebileceği tam listeye bu bağlantıdan ulaşılabiliyor.

(KÜLTÜR SANAT SERVİSİ)

Öne Çıkanlar