Antakya Medeniyetler Korosu, Diyarbakır'da sahne aldı

Antakya Medeniyetler Korosu, Diyarbakır'da sahne aldı
Depremde yedi üyesini kaybeden Antakya Medeniyetler Korosu, Diyarbakır'da konser verdi. Koro, Türkçe, Kürtçe, Arapça, Ermenice ve Zazaca şarkılar seslendirdi.

Artı Gerçek - Hatay'da birlikte yaşama kültürünü tüm dünyaya göstermek için 2007'de üç semavi din ve farklı mezhepten kişilerin katılımıyla kurulan ve bugüne kadar sayısız konser veren koro, Diyarbakır'da Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığının "2024 Ali Emiri Kültür Sanat Sezonu" etkinlikleri kapsamında Sezai Karakoç Kültür ve Kongre Merkezi'nde sanatseverlerle buluştu.

'İNSANLARIN KARDEŞÇE YAŞADIĞI BİR ŞEHİRDEYİZ'

Koro şefi Yılmaz Özfırat, konser öncesi gazetecilere yaptığı açıklamada, Diyarbakır'da da farklı dinlere mensup insanların bir arada yaşadığını belirtti.

"Evimizdeyiz. Çünkü Diyarbakır bugün aslında Türkiye gerçeğidir. Farklı dinlerdeki, farklı dillerdeki insanların bir arada, dostça, kardeşçe yaşadığı bir şehirdeyiz. Biz de böyle bir şehirden geliyoruz. Maalesef depremden sonra dostlarımızı, eşlerimizi, sevdiklerimizi, eşyalarımızı kaybettik ama Türkiye'nin güzel yüzü, birliktelik yüzü, bizi bugün buraya getirdi" diyen Özfırat, bu konserin çok özel olduğunu, insanlara bir şekilde dokunduğunu söyledi.

antakya-medeniyetler-korosu-aa-2185504-1.jpg

Özfırat, yaraları "acının müziğini" yaparak gidermeye çalıştıklarını söyledi ve "Bu ülkede herkes birbirine sıkı sıkı sarıldığında çok güzel şeyler olacağını düşünüyoruz" dedi.

TÜRKÇE, KÜRTÇE, ARAPÇA, ERMENİCE, ZAZACA ŞARKILAR

"İnsanların kalbine dokunan en kolay şey müziktir" sloganıyla sahne alan koro, Türkçe, Kürtçe, Arapça, Ermenice ve Zazaca şarkılar seslendirdi.

Depremin meydana geldiği saatin de sahneye yansıtıldığı konseri, davetliler ayakta alkışladı.(AA)

Öne Çıkanlar