Ayasofya'ya ziyaretçi kısıtlaması getiriliyor

Ayasofya'ya ziyaretçi kısıtlaması getiriliyor
Yayınlanma:
A+ A-
Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, UNESCO tavsiyesi üzerine Ayasofya'ya ziyaretçi kısıtlaması getirileceğini duyurdu. Yabancı ülke vatandaşları için Ayasofya'ya giriş 15 Ocak'tan itibaren ücretli olacak.

Artı Gerçek - Müze statüsünden çıkartıldıktan sonra yoğun ziyaretçi akını dolayısıyla tahribat oluşan Ayasofya'da yeni yılda yeni düzenlemeye gidilecek.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Atatürk Kültür Merkezi'nde düzenlediği basın toplantısında, Ayasofya'da 15 Ocak 2024 tarihinden itibaren UNESCO’nun tavsiyesi ile ziyaretçi yönetim planı uygulamasına geçeceklerini açıkladı.

Buna göre; Ayasofya Camii’ni ziyaret, 15 Ocak itibarıyla yabancı ülke vatandaşları için ücretli olacak. İbadet amaçlı gelen Türk vatandaşları ile turistik amaçla gelen yabancı vatandaşların çakışmaması için 15 Ocak’tan itibaren Ayasofya Camii’ne girişler değiştirilecek.

Ersoy, “15 Ocak’tan itibaren yabancı ziyaretçilere ücretli olacak. İbadetlerini ifa etmek üzere gelen Türk vatandaşlarından ücret alınmayacak" ifadelerini kullandı. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar