Beatles'ın 'son şarkısı' yayında: Now And Then

Beatles'ın 'son şarkısı' yayında: Now And Then
Yayınlanma:
A+ A-
Beatles'ın, 1978 yılında John Lennon tarafından yazılan ancak şimdiye kadar dinleyiciye hiç ulaşmamış son şarkısı Now and Then yayınlandı. İlk olarak dün BBC 6 Music radyosunda çalınan şarkı, bütün dijital müzik platformlarında da erişime açıldı.

Artı Gerçek - İkonik rock grubu Beatles'ın efsane vokalisti John Lennon tarafından ilk notaları 1978'de yazılan ve 40 yıl sonra grup üyeleri Paul McCartney ve Ringo Star tarafından tamamlanan son Beatles parçası Now And Then yayında.

Merakla beklenen Beatles şarkısı, ilk olarak dün BBC 6 Music radyosunda yerel saatle 14:00’te (TSİ 17:00) çalındı.

Şarkı Spotify, Apple Music ve Amazon Prime Music gibi uygulamalardan da dinlenebiliyor. Şarkının CD, plak ve kaset satışları ise cuma başlayacak.

Şarkıyı dinlemek için tıklayınız.

ESKİ RED VE BLUE ALBÜMLERİ YENİDEN SATIŞA ÇIKIYOR

Beatles’ın en iyi şarkılarının derlendiği eski Red ve Blue albümlerinin yeni versiyonları da 10 Kasım’da satışa çıkacak. İkonik rock grubunun daha önce gün yüzüne çıkmamış olan bu şarkısı o albümlerde de yer alacak.

Şarkı geçen yıl stüdyoda, grup üyelerinden Paul McCartney ve Ringo Starr tarafından tamamlandı. George Harrison 1995’te kaydettiği ritim gitarıyla, prodüktör Giles Martin de yeni bir yaylı aranjman yaptığı şarkıya son şeklini verdi.

Şarkıyı yayımlanmadan dinleyen az sayıda kişiden biri olan Rolling Stone dergisinden Rob Sheffield “John ve Paul’un ilk dizeleri birlikte söylemesi son derece güçlü duygular uyandırıyor” dedi. BBC 6 Music’ten Lauren Laverne ise “İlk duyduğumda bebekler gibi ağladım. Tek kelimeyle muhteşem” ifadelerini kullandı.

VİDEO KLİP BUGÜN YAYINLANIYOR

Peter Jackson’ın hazırladığı video klip ise bugün Türkiye saatiyle 17:00’de yayımlanacak. Videoda daha önce görülmemiş görüntüler de olacak. Bunlar arasında Beatles’ın ilk video kaydından birkaç saniye de var. Bu kayıt Jackson’a grubun ilk davulcusu Pete Best’in kardeşi Roag tarafından verildi.

NOW AND THEN'İN KAYDINDA YAPAY ZEKA KULLANILDI

Beatles hakkındaki Get Back belgeselinin yapımı sırasında yönetmen Peter Jackson’ın film şirketi, şarkı kayıtlarında üst üste binen sesleri ayrıştırabilen bir yazılım geliştirdi. Bu teknoloji geçen yıl Beatles’ın Revolver albümünün yeni miksi için de kullanıldı.

Bu yazılım Now and Then’in kaydında Lennon’ın vokalini, kasedin dip sesinden ve elektrik hattından gelen cızırtıdan ayrıştırmayı başardı. Bu iki sorun, önceki girişimlerin önünü tıkayan iki ana etmendi. Bu teknolojinin nasıl işlediğiyle ilgili BBC’de 15 dakikalık bir belgesel de yayımlandı. (BBC Türkçe)

Öne Çıkanlar