Ben Duke'un Juliet ve Romeo oyunu ilk kez İstanbul'da

Ben Duke'un Juliet ve Romeo oyunu ilk kez İstanbul'da
26. İstanbul Tiyatro Festivali kapsamında İstanbul'da ilk kez izleyiciyle buluşacak iki oyun var: Ben Duke'un "Juliet ve Romeo" oyunu ile Euripides Laskaridis'in "Titanlar" oyunu.

İstanbul Kültür Sanat Vakfı'nın (İKSV) düzenlediği 26. İstanbul Tiyatro Festivali, programında yerli ve uluslararası toplam 24 tiyatro, performans ve dans gösterisine yer verecek. İngiltere sahnesinin yönetmenlerinden biri olan Ben Duke'un "Juliet ve Romeo" oyunu ile eleştirmenler tarafından Avrupa tiyatrosunun geleceğine yön verecek isimler arasında gösterilen Euripides Laskaridis'in "Titanlar" oyunu da 26. İstanbul Tiyatro Festivali kapsamında izleyicilerle buluşacak.

40'LI YAŞLARINA ULAŞMIŞ AŞIKLARIN GÜNDELİK HAYATI

3 Kasım Perşembe ve 4 Kasım Cuma saat 20.00’da Maximum UNIQ Hall’da izleyiciyle buluşacak "Juliet ve Romeo", ölmeyip 40’lı yaşlarına ulaşmış âşıkların aşkını gündelik hayatın içinde gösteriyor izleyiciye. Yönetmen Ben Duke, dans ve komediyi harmanladığı oyunun çıkış noktasını, "Bu hikâyenin geçtiği sırada Juliet ve Romeo yaklaşık 25 yıllık evliler ve ilişkilerinde bir kriz içindeler. Esas olarak birbirlerini hâlâ seviyorlar ama birbirlerinin ölmüş olmasını diledikleri anlar da olmuyor değil. Gençlik aşklarının ateşi sönmüş olsa da anısı peşlerini bırakmıyor. Kültürümüzde ilişkiler hakkında pek dürüst değiliz ve hikâyelerimizin çoğu ilişkilerin nasıl sürdüğünden ziyade nasıl başladığına odaklanıyor. Benim de hareket noktam buydu" diyerek anlatıyor.

'TİTANLAR': İNANDIĞIMIZ İDEALE ULAŞMAMIZI ENGELLEYEN NE?

23 Kasım Çarşamba ve 24 Kasım Perşembe saat 20.00’da Zorlu PSM’de sahnelenecek "Titanlar", yaptıklarımızı niye yaptığımızı, gerçekte neye ihtiyacımız olduğunu ve ne istediğimizi tartışmaya açıyor: Hep inandığımız ve peşinden koştuğumuz ideal kavramlara ulaşmamızı engelleyen ne? İdeallerimiz ile acımasız gerçeklik arasında duran insanın tür olarak zayıflığı mı, sınırları mı, ölümlülüğü mü?

titans-photographbyjulianmommert-jcm-8140-20170511.jpg

Absürt tiyatronun Yunan temsilcisi Euripides Laskaridis'in, topluluğu Osmosis ile trajikomik bir üçlemenin parçası olarak yarattığı ve kendisinin de rol aldığı "Titanlar"daki mizah ve trajedi üzerine düşünceleri:

'VAROLUŞUMUZU KOMİK BULUYORUM'

“Ben kendimce varoluşumuzu çok komik buluyorum. Kırılganlığımız, yalnızlığımız, gerçeklerle başa çıkmaktaki beceriksizliğimiz bence bir yanıyla yürekler acısı. Diğer yandan, olaydan soyutlanıp uzaktan baktığımda kendimi zorluklarla boğuşurken, çok büyük olduğunu sandığım bir şeyden dolayı üzülür veya kızarken görüyorum; oysa günün sonunda bu evrende o kadar küçüğüz ki, o kadar küçük bir zaman dilimini kaplıyoruz ki bu inanılmaz komik. Kendi kendimize şunu diyemiyoruz: ‘Sakin ol, çok yakında hepsi bitecek, hepimiz öleceğiz.’”

BİLETLER SATIŞTA

25 Ekim - 26 Kasım tarihleri arasında, Işıl Kasapoğlu küratörlüğünde düzenlenecek 26. İstanbul Tiyatro Festivali’nin programına buradan ulaşılabilir. Festival biletleri ise passo.com.tr, Passo perakende satış noktaları ve İKSV ana gişede satışta.

Öne Çıkanlar