Berlin'den UNESCO'ya başvurdu: Tekno müzik kültür mirası olsun

Berlin'den UNESCO'ya başvurdu: Tekno müzik kültür mirası olsun
Alman müzisyen, tekno müzik ve gece yaşamının UNESCO kültür mirası listesine girmesi için başvuru yaptı.

Dünya genelinde tekno müziğin merkezi olarak bilinen Berlin'de Dr. Motte adlı DJ ve organizatör, Birleşmiş Milletler'e bağlı olan UNESCO'ya tekno müziğin kültür mirası olarak tanınması için bir başvuruda bulundu. Başvuru kabul edilirse 'tekno' halk dansları ve müziklerle birlikte aynı kategoriye girecek.

Sözcü'de yer alan habere göre, 1980’lerde ABD’nin Detroit kentinde ortaya çıkan ve Berlin Duvarı’nın yıkılmasıyla birlikte Doğu Berlin’deki kullanılmayan sığınak ve fabrikalarda düzenlenen partilerle benimsenen tekno müziği eğer onaylanırsa geleneksel halk dansları ve müziklerle birlikte aynı listede yer alacak.

"Toplumların devamlılığı, kimliği ve benliğini şekillendiren" gelenekler, danslar, tiyatro, müzik ya da zanaatların yer aldığı liste ile ilgili Dr. Motte açıklama yaptı.

DJ isimli dergiye konuşan Dr. Motte, "Eğer bu statüyü kazanırsak devlet bize daha çok destek verir. Dolayısıyla bu tür gece kulüplerine uygulanan vergiler düşürülebilir" dedi.

UNESCO’dan yetkililerin de "daha genç ve daha şehirli" bir unsur istediklerini ve bu sebeple başvuru sürecinin sorunsuz geçtiğini aktaran Dr. Motte, "Bu başvuru sürecinin sonlanması 2, 5 ya da 10 yılı bulabilir fakat bu çok geç… 2010’dan beri yaklaşık 100 mekan kapandı. Gece kulüplerinin olduğu mekanlar el değiştirilip otel ya da ofis binalarına dönüştürülüyor" dedi.

Öne Çıkanlar