33 yıllık Beyoğlu Sineması'nın devir görüşmeleri başladı

33 yıllık Beyoğlu Sineması'nın devir görüşmeleri başladı
Yayınlanma:
A+ A-
Koronavirüs salgınıyla birlikte seyirci sayısı giderek düşen Beyoğlu Sineması, devir görüşmelerine başladığını duyurdu. Yönetim, her geçen gün daha fazla zarara uğradıklarını belirtti.

Salgının etkisinden hala çıkamayan ve maddi açıdan zor süreçlerden geçen 33 yıllık Beyoğlu Sineması yönetimi, işletmeyi devretmek için görüşmelere başladığını duyurdu.

Pandemi öncesi yıllık 70 milyon seyirciye ulaşan sinema salonları bu yılın ilk 29 haftasında 29 milyon seyirci çekti. Dijital film ve dizi platformlarının yaygınlaşmasıyla birlikte Beyoğlu'nda da salonlar boş kaldı.

Açık kalarak her geçen gün daha fazla zarara uğradıklarını belirten Beyoğlu Sineması yönetimi, işletmeyi devretmek için görüşmelere başladığını duyurdu. Beyoğlu'nda bulunan ve 2003 yılından beri faaliyet gösteren bir başka sinema salonu olan Cinemajestic'in de salonları boş kaldı. Çalışanlar işletmenin çay ve kahve servisi için daha yoğun kullandığını belirtti. Sinema salonlarını tercih etmeyenler ise dijital platformlardan film izlemenin daha rahat olduğunu savunuyor.

'FAL BAKTIRIYORUZ O ŞEKİLDE BURAYI DÖNDÜRÜYORUZ'

Beyoğlu'nda bulunan Cinemajestic'in makinisti Ali Koçoğlu, pandemi boyunca yaşadıkları zorlukları anlatarak, "Ayakta durmak için çay ve kahve satıyoruz. Sinemaya gelen giden yok, her hafta 4 yeni film değiştiriyoruz, gelen yok. Pandemi bizi mahvetti, vakalar tekrar arttı. Korkuyorlar vakalardan dolayı gelmiyorlar. Yeni film getiriyoruz ama kimse gelmediği için makineleri boşuna açıyoruz. İnsanların haftada bir gün sinemaya gelmeleri lazım. Fal baktırıyoruz o şekilde burayı döndürüyoruz. Eğer bunlar olmasa biz de kapatırız. Çay, kahve satarak geçimimizi sağlıyoruz. Sinemalar teker teker kapanıyor bir biz kaldık. Ayakta durmak için mücadelemiz devam ediyor, nereye kadar gideceğini Allah bilir. 30 senedir buradayım, hayatımda böyle bir şey görmedim. Eskiden ben sabah geldiğimde kuyruk olurdu, yetiştiremezdik. Şimdi ne duruma geldi bakın kimseler yok. Ne gişeci var ne bir şey" diye konuştu.

'90 BİN LİRA ELEKTRİK FATURASI VAR'

10 yıldır Beyoğlu Sineması'nın bulunduğu Halep Pasajı'nda çalışan Mehmet Aktaş, "Salgın nedeniyle toplu yerlerde bulunmaktan insanlar çekiniyorlardı. Zamanla yasaklar kalkınca burada bir etkinlik de yapıldı. Binlerce insan geldi ama kimisi önlemini almıştı, kimisi almamıştı ama sonuçta iş yaptı. Yönetimin kirasının ödenmesi lazım, 90 bin lira elektrik faturası var, elektrik idaresi gelip kesiyor onlar açıyor. Su faturası da aynı şekilde. Her tarafa borcu var" dedi.

'ZARARIN ARTMASINDAN İSE KAPALI KALMASINI TERCİH ETMEK DURUMUNDA KALDIK'

Beyoğlu Sineması yönetimi tarafından yapılan yazılı açıklamada ise maddi zarara uğramamak için sinemanın bir süre kapatıldığını belirterek, "Şu an için Beyoğlu Sineması aktif olarak açık kalabilecek maddi yükümlülüklere sahip değil. Biz de bu süreçte açık kalarak her geçen gün zararın artmasından ise kapalı kalmasını tercih etmek durumunda kaldık. Bu konuyla ilgili gerek mal sahipleriyle, gerek dağıtımcılarla, gerek ise işletmeyi devredebileceğimiz opsiyonlar için görüşüyoruz. Ama şu an için herhangi bir gelişme yok" ifadeleri kullanıldı.