Bir ihtimal daha var, o da 'göçebelik' mi dersin?

Bir ihtimal daha var, o da 'göçebelik' mi dersin?
Küratörlüğünü Melike Bayık'ın üstlendiği “Bir Şans Daha Var Mı?" sergisi Milli Reasürans Sanat Galerisi'nde ziyaretçilerini bekliyor. Sergi 10 şubat 2024 tarihine kadar sürecek.

İlker Cihan BİNER


Küratörlüğünü Melike Bayık'ın üstlendiği, Milli Reasürans Sanat Galerisi'nde gerçekleşen “Bir Şans Daha Var Mı?" sergisinin başlığındaki “şans” kelimesi dikkat çekici. Fakat sözcük yazgı ya da kader anlamlarında demirlenmiyor.

Aksine yaşadığımız hız çağında şehirlerin iktidarlar tarafından değişimi, göç, hafıza gibi meseleleri tartışmak için bir imkân sunuyor.

1-3.jpg
Sergi mekanından. Fotoğraf: Kayhan Kaygusuz

Mehmet Ali Boran, Antonio Cosentino, Memed Erdener, Yunus Emre Erdoğan, Kaan Fıçıcı, Şifa Girinci, Rana Kelleci, Melike Koçak, Aytekin Olgunsoy, Sümer Sayın, Egemen Tuncer, Seçil Yaylalı'nın eserlerinin yer aldığı etkinlikte birbirinden farklı estetik pratikler mevzuları bambaşka veçheleriyle tartışıyor.

2.jpg
Sergi mekanından. Fotoğraf: Kayhan Kaygusuz

Kimi kişisel hafızaya kimisi de toplumsal belleğe odaklanırken, sergi mekânı dirsek temasında olan eserleri taşıyan bir pozisyonda.

3-1.jpg
3: Aytekin Olgunsoy, Ceci N'est Un Pipi, Seramik/ Ceramic, 198 adet ahşap çay kutusu/ 198 pieces of wooden boxes, Değişen ölçüler/ various dimensions, 2023 Fotoğraf: Kayhan Kaygusuz

10 şubat 2024 tarihine kadar sürecek “Bir Şans Daha Var Mı?” sergisinin kitabı da özenle hazırlanmış.

Grafik tasarımını Amir Jamshidi'nin yaptığı ve Melike Bayık, Neslihan Koyuncu Bali, Hüseyin Gökçe'nin metinlerinin yer aldığı çalışmayı sergideki görsellerin yanına eklediğimizde bütünlüklü olarak neo-liberal politikalar, kent yaşamıyla ilgili tanıklıklar, hafıza ile ilişkilenen derin bir tartışmanın izini sürüyor. Böylelikle seyirciye yaşadığımız çağın en büyük sorunlarından biri olan iktidar politikalarının sürgüne yol açması, göçmenlik meselesi, şehirlerin tarihi dokularının izlerinin silinmesi gibi mevzuları konuşmaya çağırıyor.

* Bir Şans Daha Var Mı/Afiş: Amir Jamshidi

Öne Çıkanlar