Nobel ödüllü sanatçı Bob Dylan 'sahte imza' için özür diledi

Nobel ödüllü sanatçı Bob Dylan 'sahte imza' için özür diledi
Protest müziğin öncülerinden Bob Dylan, sınırlı sayıda basılan ve hayranlarına orijinal imzalı diye satılan kitabının "sahte imzalı" olduğunun ortaya çıkması sebebiyle özür diledi. Yayınevi, kitapları orijinalleriyle değiştireceğini açıkladı.

Artı Gerçek - Efsanevi müzisyen ve söz yazarı Bob Dylan, 2019'dan beri imzalı olarak satılan kitaplarında "imza makinesi" kullandığı için özür diledi. Nobel Edebiyat Ödülü'nü ve Oscar'ı kazanmış iki isimden biri olan Dylan, çalışmaların "orijinal imzalı" olarak satılmasına izin vermesini "hata" diye niteledi.

'BANA SANAT DÜNYASINDA BÖYLE YAPILDIĞINI SÖYLEDİLER'

81 yaşındaki Dylan'ın "imza makinesi" kullandığı, sınırlı sayıda basılan "Modern Şarkının Felsefesi" isimli kitabını 600 dolara satın alan hayranların imzayı sosyal medyada paylaşması üzerine ortaya çıktı.

Konuya ilişkin sosyal medya hesabı üzerinden açıklama yapan Dylan, "2019'da ağır bir vertigo teşhisi aldım ve bu durum pandemi boyunca sürdü" dedi. Hastalığı ve pandemi koşulları sebebiyle o dönemde hiç imza atamadığını vurgulayan ünlü sanatçı, imzaladığı sözleşmelerdeki taahhütlere uyma zorunluluğu sebebiyle böyle bir yönteme başvurmak zorunda kaldığını belirtti. Dylan, "Bana sanat dünyasında böyle yapıldığını söylediler" dedi.

YAYIMCILAR İDDİALARI REDDETMİŞTİ

Ünlü sanatçının kitabını yayımlayan "Simon & Schuster" isimli şirket, iddialar üzerine "orijinallik belgesiyle" birlikte verilen kitaplar için para iadesi yapılmayacağını açıklamıştı. Ancak sosyal medyada durumun yayılması ve artan baskılar sebebiyle geri adım atan şirket, 900 adet basılan kitabı satın alan herkese geri ödeme yapılacağını duyurdu. Ancak söz konusu iadenin yalnızca kitabın orijinal imzalı versiyonuyla değiştirilmesi koşuluyla yapılacağı açıklandı. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar