Bolu'da bulunan Roma dönemine ait lahitten insan kemikleri çıktı

Bolu'da bulunan Roma dönemine ait lahitten insan kemikleri çıktı
Yayınlanma:
A+ A-
Bolu'da, bir inşaatın bahçe duvarı temeli için yapılan kazı alanında bulunan Roma dönemine ait olduğu değerlendirilen lahit, Bolu Müze Müdürlüğü'nde açıldı. Lahitten aynı aileden olduğu değerlendirilen 3 insana ait kemikler ve gözyaşı şişesi çıktı.

Artı Gerçek - Bolu'da, 28 Ekim tarihinde bir inşaatın bahçe duvarının temeli nedeniyle gerçekleştirilen kazı alanında Roma dönemine ait olduğu değerlendirilen bir lahit bulundu. Lahit, daha sonra uzmanlar tarafından Bolu Müze Müdürlüğü'ne götürüldü. bUrada açılan lahitte, aynı aileden olduğu değerlendirilen 3 insana ait kemikler ve gözyaşı şişesi (unganterium) çıktı.

6360eb5050acca63d809ea25.jpg

Keşif nedeniyle kazı çalışmaları derhal durdurulup, durumun Bolu Müzesi yetkililerine bildirilmesi üzerine de olay yerine müze müdürlüğü görevlileri gelmiş ve bir incelemede bulunmuştu. İncelemede, Roma dönemine ait olduğu değerlendirilen lahit, vinçle bulunduğu yerden çıkarılıp, incelenmek üzere aynı gün müze müdürlüğü bahçesine götürülmüştü.

6360eb5050acca63d809ea1d.jpg

LAHİDİN KAPAĞI AÇILDI

Bolu Müze Müdürlüğü bahçesinde bulunan lahdin kapağı uzman arkeologlar nezaretinde vinç aracılığı ile kaldırılarak açıldı. Bu sırada müze etrafında toplanan meraklı vatandaşlar da lahidin açılmasını izledi. Lahdin içinde bulunan su, önce kovalarla dışarıya atıldı. Daha sonra lahitte aynı aileden olduğu düşünülen 3 insana ait kemikler çıktı. Lahitte aynı zamanda gözyaşı damlası şişesi de bulunurken, tanımlama ve inceleme faaliyetleri ise sürdürülüyor. (DHA)

Öne Çıkanlar