British Museum 4.5 milyon eseri erişime açtı

British Museum 4.5 milyon eseri erişime açtı
Dijital olarak erişime açılan eserler Creative Commons lisansı altında ticari olmayan amaçlar için ücretsiz olarak indirilebilecek ve kullanılabilecek.

British Museum, 4.5 milyon eseri online erişime açtı. Dijital olarak erişime açılan eserler Creative Commons lisansı altında ticari olmayan amaçlar için ücretsiz olarak indirilebilecek ve kullanılabilecek. İlk kez, 2007’de piyasaya sürülen çevrimiçi kataloğa artık cep telefonları ve tabletler ile erişilebilecek.

Arkeofili’nin aktardığı habere göre, yeni güncelleme ile ünlü Rosetta Taşı gibi eserlerin yüksek çözünürlüklü fotoğrafları da eklendi. Müzenin direktörü Hartwig Fischer, "Bu büyük yenilemeyi erkenden ortaya çıkarabildiğimiz için mutluyuz ve bu önemli eserlerin bu zor zamanda ilham ve hatta sadece dikkat dağıtıcı anlar sağlayabileceğini umuyoruz" dedi.

Dijital koleksiyona yeni eklenenler arasında, Paskalya Adası heykeli Hoa Hakananai’a ve ressam Dante Gabriel Rossetti’nin Eylül ayında satın alınan "Breuze Sans Pitié’nin Ölümü" adlı eseri de yer alıyor. Bununla birlikte müzenin yaptığı açıklamaya göre, çevrimiçi kataloğa yapılan eklemeler, British Museum’un geçen yıla göre yüzde 120 artan çevrimiçi trafiğini daha da artıracak.

Öne Çıkanlar