Bulgaristan'da baskın: Ünlü ressam Jackson Pollock'ın bilinmeyen eseri bulundu

Bulgaristan'da baskın: Ünlü ressam Jackson Pollock'ın bilinmeyen eseri bulundu
Yayınlanma:
A+ A-
ABD'li ünlü soyut dışavurumcu ressam Jackson Pollock'ın bilinmeyen bir tablosunun Bulgaristan'da yapılan bir operasyonda keşfedildiği duyuruldu. Uzmanlara göre ele geçen tablonun değeri 50 milyon euro'ya kadar çıkabilir.

Artı Gerçek - ABD'li ünlü soyut dışavurumcu ressam Jackson Pollcok'ın daha önce bilinmeyen bir eseri Bulgaristan'da sanat eseri kaçakçılarına yapılan uluslararası operasyon sonucu bulundu.

Bulgaristan Ulusal Radyosu uzmanlara dayandırarak eserin değerinin 50 milyon euro'ya (yaklaşık 1 milyar Türk lirası) kadar çıkabileceğini söyledi. Bulgaristan İçişleri Bakanlığı Müsteşarı Petar Todorov, Novinite haber ajansına verdiği demeçte, "Bu, Europol, Yunanistan ve diğer ülkelerin katılımıyla gerçekleşen uluslararası bir operasyondur. Büyük bir sevinçle, bu tabloyu korumayı başardık ve şu anda ekspertiz raporu tablonun orijinal olduğunu gösteriyor" dedi.

Bulgaristan resmi haber ajansı BTA da operasyonda Bulgaristan vatandaşları dahil bir dizi tutuklama yapıldığını duyurdu. Ancak haberde Pollock'ın yeni bulunan eserinin detayları hakkında bir bilgi paylaşılmadı.

Bulgaristan İçişleri Bakanlığı Müsteşarı Petar Todorov, Novinite haber ajansına verdiği demeçte, "Bu, Europol, Yunanistan ve diğer ülkelerin katılımıyla gerçekleşen uluslararası bir operasyondur. Büyük bir sevinçle, bu tabloyu korumayı başardık ve şu anda ekspertiz raporu tablonun orijinal olduğunu gösteriyor" dedi.

1940'ların ve 1950'lerin soyut dışavurumcu hareketinin önemli bir figürü olan Jackson Pollock, boyaları büyük boy tuvallere dökme, salma ve damlatma tekniği kullanarak vahşi desenler üretmesiyle biliniyordu. Ünlü ressam 1956'da vefat etmişti. (KÜLTÜR SANAT SERVİSİ)

Öne Çıkanlar