Cinsel saldırı ve tacizle suçlanan Kevin Spacey'e ödül

Cinsel saldırı ve tacizle suçlanan Kevin Spacey'e ödül
Taciz ve cinsel saldırıyla suçlanan Kevin Spacey, Folkestone Bağımsız Film Festivali'nde gerilim dalında 'En İyi Performans Ödülü aldı. Dava sürecinden sonra ilk kez bir festivalde ödül alan Spacey'nin sektöre dönüşü tartışma yarattı.

Artı Gerçek - 'Amerikan Güzeli', 'Olağan Şüpheliler', 'Yedi', 'House of Cards' gibi yapımlarla tanınan ve dört erkeğe cinsel saldırı dahil olmak üzere toplam 12 suçtan yargılanan Oscarlı oyuncu Kevin Spacey'e Folkestone Bağımsız Film Festivali'nde gerilim dalında 'En İyi Performans Ödülü' verildi.

DAVA SONRASI İLK PROJESİ

Gerilim türündeki "Control" adlı filmde rol alan oyuncu, dava sonrası ilk kez bir projede yer almıştı. Filmde yalnızca seslendirme yapan oyuncuya, performansından dolayı ödül verildi.

Euronews'in haberine göre bu ödül, 2017 yılında Anthony Rapp tarafından cinsel saldırıyla suçlandıktan sonra kariyeri çöken "House of Cards" oyuncusu Spacey'nin dava sonrası aldığı ilk ödül.

Bu ayın başlarında ise oyuncunun Sicilya'nın Taormina kentinde ömür boyu başarı ödülünü alacağı açıklandı.

AGOS gazetesinin haberine göre, Spacey ayrıca, Ermenistan'ın en prestijli film festivallerinden biri olan Altın Kayısı Film Festivali'ne onur konuğu olarak davet edildi. Davet, Ermenistan'da hak savunucuları tarafından tepkiyle karşılandı. Festival, sanat ve etik tartışmalarının kesiştiği bir noktada Ermenistan'da önemli bir gündem haline geldi.

TACİZ BEYANLARI VE DAVA SÜRECİ

İlk olarak 2017 yılında Anthony Rapp isimli oyuncuyu cinsel tacize maruz bırakmakla suçlanan ve ardından başka kişilerin de hakkında benzer beyanlar vererek davalar açtığı Spacey, özür dileyerek “alkollü” olduğu için Rapp'e yaklaştığını ama ne yaptığını hatırlamadığını açıklamış fakat diğer kişilerin hakkındaki iddialarını reddetmişti. Geçen yıl, yargılandığı davaların tamamına yakını düşürülen Kevin Spacey'nin bir davası hâlâ devam ediyor. (KÜLTÜR SANAT)

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar