Collins Sözlüğü seçti: Yapay zeka, 'yılın sözcüğü' oldu

Collins Sözlüğü seçti: Yapay zeka, 'yılın sözcüğü' oldu
Yayınlanma:
A+ A-
Birleşik Krallık merkezli yayınevi HarperCollins tarafından yayınlanan Collins Sözlüğü, yapay zeka sözcüğünü "yılın sözcüğü" seçti. Sözlüğün yayıncısı bu seçimin nedeni olarak, yapay zekanın toplumun ana sohbet konusu haline gelmesini gösterdi.

Artı Gerçek - Yapay zekânın 2023 yılında insanlık üzerinde kurduğu hakimiyet ya da en azından insanlığın geleceği için devrim niteliğinde bir güç mü yoksa kıyametvari bir yıkım mı olacağına dair konuşmalardaki artış üzerine yapay zekâyı "yılın sözcüğü" sözcüğü seçti. Sözlüğün yayıncısı, terimin kullanımının bu yıl dört kat arttığını söyledi.

"Yılın sözcüğü" olma yarışına giren sözcükler arasında ultraprocessed'den Ulez'e kadar çok sayıda alternatif vardı ancak Collins genel müdürü Alex Beecroft, yapay zekanın "2023'ün ana sohbet konusu" olduğunu ifade etti.

Beecroft, "Yapay zekanın bu yıl büyük bir odak noktası olduğunu biliyoruz, çünkü teknoloji hızla gelişti ve bir zamanlar fütüristik olan yapay zeka da e-posta, yayın akışı ya da gündelik hale gelen herhangi bir teknoloji gibi hayatımızın her alanında yer aldı." dedi.

Collins Sözlük'ün her sene "yılın kelimesi" olarak seçtiği sözcük, genelde toplumun o yılki meşguliyetlerini yansıtır. 2022 yılında da İngiliz siyasetindeki çalkantılı süreci anlatan permacrisis (daimi kriz) sözcüğü seçilmişti.

Bir önceki yıl TDK'nın kararıyla Türkçede, Nitelikli Fikri Tapu olarak karşılanan NFT'ler (Non- fungible Token) hakkındaki konuşmalar zirveye ulaşmıştı. 2020'de de Covid-19 pandemisine referans veren lockdown (kilitlenme) sözcüğü bu ünvana sahip olmuştu.

Bu yıl yapay zeka dışında, Collins Sözlüğü'nün "yılın sözcüğü" olmak üzere belirlediği diğer alternatifler şunlardı:

Bazball - adını Baz olarak bilinen İngiltere baş antrenörü Brendon McCullum'dan alan heyecan verici ve agresif bir kriket oynama tarzı

Canon event (Kanonik olay) - bir bireyin karakterinin veya kimliğinin oluşumu için gerekli olan bir olay

Debanking - bir kişiyi (Nigel Farage gibi- İngiliz sağ kanat siyasetçi ve eski emtia komisyoncusu.) bankacılık olanaklarından mahrum bırakma eylemi

Deinfluencing - sosyal medya takipçilerini belirli ürünlerden veya yaşam tarzı seçimlerinden kaçınmaları için uyarmak

Greedflation - şirket karlarını artırmak amacıyla fiyatları yapay olarak yükseltmek için yüksek enflasyonun bahane olarak kullanılması

Nepo baby - ünlü ebeveynlere sahip olduğu için nepotizmden yararlandığı düşünülen kişi

Semaglutide - iştahı bastırmak ve yüksek kan şekerini kontrol etmek için kullanılan bir ilaç

Ultraprocessed (Ultra işlenmiş) - genellikle besin değeri çok az olan veya hiç olmayan bileşenler de dahil olmak üzere, birden fazla bileşenden karmaşık endüstriyel yöntemler kullanılarak hazırlanan gıda

Ulez - ultra düşük emisyon bölgesinin kısaltması - sadece düşük kirliliğe sahip araçların ücret ödemeden girebildiği bir kentsel alan. (Kaynak: BBC)

Öne Çıkanlar