Çorum - Seul kültür projesi: Hitit Eserleri Güney Kore'de sergilenecek

Çorum - Seul kültür projesi: Hitit Eserleri Güney Kore'de sergilenecek
Çorum Belediyesi ile Gimhae Belediyesi arasında imzalanan kültür projesi kapsamında Seul ve Gimhae müzelerinden yöneticiler Çorum'a geldi. Hititlere ait 100'den fazla tarihi eser, Güney Kore'nin başkenti Seul ve Gimhae'de 6 ay boyunca sergilenecek.

Artı Gerçek - Hititler'in başkenti Hattuşa ile Alacahöyük ve Şapinuva gibi antik kentlere ev sahipliği yapan Çorum'da arkeolojik kazılarda ortaya çıkarılan 100'den fazla tarihi eser, Güney Kore'nin başkenti Seul ve Gimhae kentlerinde 6 ay boyunca sergilenecek.

Çorum Belediyesi ile Gimhae Belediyesi arasında imzalanan "kardeş şehir protokolü" kapsamında Seul ve Gimhae müzelerinden yöneticiler Çorum'a geldi.

Çorum Belediye Başkan Yardımcısı Turhan Candan eşliğinde Çorum Müzesi'ni gezen Koreli müze görevlileri, müze müdürü Metin Çakar ve Şapinuva Kazı Başkanı Doç. Dr. Önder İpek'ten eserler hakkında bilgi aldı.

arti-64.jpg
Çorum Müzesi

Candan, gazetecilere yaptığı açıklamada, Güney Kore'de 7 Ekim'de başlayacak sergilerde Çorum'un ve Hititlerin, Güney Kore halkına detaylıca tanıtılacağını söyledi.

Güney Kore'den uzmanların, orada sergilenecek eserleri görmek için Çorum'a geldiğini belirten Candan, envanter çalışmasının kısa süre içinde tamamlanacağını, geçici süreyle Güney Kore'ye gönderilecek tarihi eserlerin belirleneceğini söyledi.

HİTİT ESERLERİ İLK KEZ YURT DIŞINA ÇIKIYOR

Gimhae Ulusal Müzesi Müdürü Yun Hyeung-won da Hitit eserlerinin ekimde Gimhae'de yapılacak serginin ardından 2025 yılı mart ayında başkent Seul'de insanların ilgisine sunulacağını aktardı.

Hyeung-won, Hitit eserlerinin yurt dışında ilk kez Güney Kore'de sergileneceğini belirterek, heyecanlı olduklarını dile getirdi.

Seul Müzesi Müdürü Jiyeon Kim ise Hititler'den kalma eserlerin güzel bir sergi ile Güney Kore halkı ile buluşacağını söyledi. (AA)

Öne Çıkanlar