Dahmer cinayetlerini yazan ilk gazeteci, diziyi eleştirdi

Dahmer cinayetlerini yazan ilk gazeteci, diziyi eleştirdi
Netflix dizisi 'DAHMER / Canavar: Jeffrey Dahmer'in Hikayesi', etik tartışmalarını da beraberinde getirdi. Gazeteci Anne Schwartz, Ryan Murphy'nin meşhur seri katili dramatize ederken gerçekleri çarpıttığını söyledi.

Netflix'te yayınlanan "DAHMER - Canavar: Jeffrey Dahmer’ın Hikâyesi" izlenme rekorları kırarak platformun şimdiye kadarki en başarılı dizileri arasına girdi. Ancak cinayetlerin hikayesini ilk kez bir gazetede yayınlayan gazeteci Anne Schwartz, dizinin "vakanın gerçekleriyle pek fazla benzerlik göstermediği" görüşünde.

Ryan Murphy tarafından yaratılan dizi, 1978 - 1991 yılları arasında 17 çocuk ve erkeği öldürdüğü bilinen seri katil Jeffrey Dahmer'ın vakasına dayanıyor.

Yayınlandığı günden itibaren tartışılan ve izlenme oranı hızla yükselen dizinin en çok sorgulandığı konular yaşananları dramatize etmesi ve kurbanların aileleri üzerindeki etkisi. Ayrıca bir katile sempati beslenmesine yol açacağı da endişeler arasında yer alıyor.

Beyaz Perde'nin aktardığına göre 1991 yılında, Milwaukee Journal için suç muhabiri olarak çalışırken Dahmer'ın cinayetlerinin hikayesini ilk kez yayınlayan gazeteci Anne Schwartz da diziyi birçok yönden eleştirenler arasında yer aldı. The Independent ile gerçekleştirdiği röportajda Schwartz'ın en çok üstünde durduğu konu anlatılan olayların "vakanın gerçekleriyle pek fazla benzerlik göstermediği" oldu.

'ADİL OLMAYAN BİR MUAMELE'

Schwartz ayrıca dizinin davayı araştıran polis memurlarını homofobik ve ırkçı olarak tasvir etme kararını da eleştiriyor. Olay yerindeki insanlarla röportaj yaparken polisle çok fazla zaman geçirdiğini belirten Schwartz "Yine de bu bir dramatizasyon, ama kolluk kuvvetlerine güven duyulmasının tam olarak kolay olmadığı bir zamanda, bu çok yararlı bir temsil değil." dedi ve bunu, birlikte uzun zaman geçirdiği insanlara yönelik adil olmayan bir muamele olarak değerlendirdi.

Murphy'nin dizisinin eğlence amaçlı yapılmış bir televizyon şovu olduğunu anladığını söyleyen Schwartz, izleyicilerin olaya ilişkin kusurlu ve yanlış bir sonuca varacağından korkuyor. Dizinin hemen akabinde, Dahmer'ın hapishanede taktığı gözlüğün açık arttırmaya çıkarıllması ve 150 bin dolara alıcı bulması, dizi hakkındaki etik tartışmaların bir süre daha devam edeceğini gösteriyor. (KAYNAK)

Öne Çıkanlar