David Lynch filmlerinin bestecisi Angelo Badalamenti öldü

David Lynch filmlerinin bestecisi Angelo Badalamenti öldü
Yayınlanma:
A+ A-
Yönetmen David Lynch'in Twin Peaks, Mulholland Dr. ve Blue Velvet gibi meşhur film ve dizilerinin müziklerini yapan besteci Angelo Badalamenti 85 yaşında öldü.

Artı Gerçek - Dünyaca ünlü ABD'li yönetmen David Lynch'in Twin Peaks, Mulholland Dr. ve "Blue Velvet" gibi dizi ve filmlerinin müziğini yapan besteci Angelo Badalamenti 85 yaşında vefat etti. Grammy ödüllü bestecinin ailesinden Rolling Stone dergisine yapılan açıklamada "Angelo Badalamenti bir besteci, sevgi dolu bir koca, baba ve büyükbabaydı" dendi.

Ailesi, Badalamenti'nin 11 Aralık 2022'de 85 yaşında doğal nedenlerle huzur içinde öldüğünü ve ölümü sırasında yanında olduklarını da duyurdu.

1937'de Brooklyn'de doğan ve 1980'li yıllarda Lynch için yaptığı bestelerle dünya genelinde tanınırlık kazanan besteci Badalamenti, Bernard Hermann'ın karanlık yaylı düzenlemelerini puslu synth'lerle ve ekspresyonist jazz patlamalarıyla birleştirmişti.

Lynch için "Blue Velvet" (Mavi Kadife) filminin müziklerini yapan Badalamenti Lynch'in "Twin Peaks" (İkiz Tepeler) adlı kült dizisi için yaptığı müzikle Grammy ödülünü kazanmıştı.

Badalamenti yine Lynch'in Mulholland Dr. (Mulholland Çıkmazı) ve Straight Story filmlerine ve Twin Peaks dizisi bölümlerine yaptığı bestelerle Emmy, BAFTA ve Altın Küre ödülleri adaylıkları elde etmişti.

1992'de Barselona'daki Olimpiyatlar'ın giriş müziğini de besteleyen sanatçı Nina Simone, Shirley Bassey ve "Spanky" Wilson için ya da onlarla birlikte şarkılar yazmıştı. Badalamenti ayrıca David Bowie, Paul McCartney, Marianne Faithfull, Liza Minnelli, Pet Shop Boys ve LL Cool J gibi müzisyenlerle de birlikte çalıştı.

2018 yılında Badalamenti ve Lynch ortak takma adları "Thought Gang" (Düşünce Çetesi) adı altında bir stüdyo albümünü piyasaya sürmüştü. (KÜLTÜR SANAT SERVİSİ)

Öne Çıkanlar