Didem Pekün'ün belgeseli, İstanbul Film Festivali'nde yarışacak: 'Bazen Hep Birlikte'

Didem Pekün'ün belgeseli, İstanbul Film Festivali'nde yarışacak: 'Bazen Hep Birlikte'
Belgesel sinemacı ve video sanatçısı, akademisyen Didem Pekünlü'nün ilk uzun metrajlı belgesel filmi, 43. İstanbul Film Festivali'nin Ulusal Belgesel Yarışması kapsamında ilk kez izleyicilerle buluşacak.

Artı Gerçek - Deneysel belgesel filmleri 'Tülay German: Kor ve Ateş Yılları', 'Huzursuz Topraklar' ve 'Araf'ın yanı sıra 'Zarlar ve İnsanlar' gibi video enstalasyonlarıyla adından söz ettiren ödüllü yönetmen, sanatçı ve akademisyen Didem Pekün’ün ilk uzun metrajlı belgesel filmi 'Bazen Hep Birlikte', 17-28 Nisan tarihlerinde gerçekleşecek 43. İstanbul Film Festivali kapsamında ilk kez izleyicilerle buluşacak.

'BAZEN HEP BİRLİKTE', ULUSAL BELGESEL YARIŞMASI'NDA

Didem Pekün’ün yönetmen koltuğunda oturduğu, Anna Maria Aslanoğlu (istos film)’nun yapımcılığı ve Melek Ulagay’ın ortak yapımcılığında hayata geçirilen yaratıcı dans belgeseli, festivalin Ulusal Belgesel Yarışması’nda yarışacak.

Film seyircisini, kuruluşundan bu yana paylaşarak üretimin devamlılığını önemseyen ve kendi dilini oluşturmayı odağına alan Çıplak Ayaklar Kumpanyası’nın kurucularından, dansçı ve koreograf Mihran Tomasyan’ı takip ederek hem Tomasyan’ı hem de İstanbul’u keşfetmeye davet ediyor.

Performatif bir belgesel olan 'Bazen Hep Birlikte', Tomasyan'ın Ermeni aile tarihi ve kimliği üzerinden paylaştığı arşivler, kolektif bir doğaçlama koreografi ve günümüz İstanbul’unun hengâmesiyle örülü bir anlatıyı takip ediyor.

EVRENSEL BİR İYİMSERLİK HİKAYESİ

Yaratım ve dans performanslarında Mihran Tomasyan’ın yanı sıra Beste Demir, Ekin Önce, Leyla Postalcıoğlu, Nazlı Durak, Nazlı Tecimer ve Ufuk Fakıoğlu’nun yer aldığı belgeselin görüntü yönetmenliğini Petros Nousian, kurgusunu Eytan İpeker üstlendi.

Filmin müziklerinde ise Berke Can Özcan ile Elena Margarita Kakaliagou’nun imzası bulunuyor.

Evrensel bir iyimserlik ve toplulukçuluk hikayesi sunan 'Bazen Hep Birlikte', 43. İstanbul Film Festivali kapsamında 23 Nisan Salı saat 16.00’da Beyoğlu Sineması’nda ve 26 Nisan Cuma saat 21.30’da Sinematek / Sinema Evi’nde gerçekleşecek gösterimleriyle festival seyircisiyle buluşacak.

43. İstanbul Film Festivali kapsamındaki gösterimlerin biletlerine 5 Nisan Cuma gününden itibaren Passo üzerinden ulaşabilirsiniz. (KÜLTÜR SANAT)

Öne Çıkanlar