Diyarbakır'da Gezici Kadın Film Günleri başlıyor

Diyarbakır'da Gezici Kadın Film Günleri başlıyor
Diyarbakır'da Gezici Kadın Film Günleri kapsamında dört film 14 ilçede seyirciyle buluşacak.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, Mezopotamya Sinema Akademisi ve Ortadoğu Sinema Akademisi tarafından ortaklaşa düzenlenecek Gezici Kadın Film Günleri başlıyor.

13-19 Temmuz tarihleri arasında gerçekleştirilecek etkinlikte yer alacak filmler, Diyarbakır'ın merkez Sur, Bağlar, Yenişehir, Kayapınar ve Kocaköy ile Eğil, Dicle, Çınar, Hazro, Ergani, Silvan, Lice, Kulp ve Bismil ilçelerinde izleyiciyle buluşacak. Etkinlik kapsamında Çağla Zencirci ve Guilloume Glovanetti imzalı "Sibel", Vuslat Saraçoğlu'un yönettiği "Borç", Emine Emel Balcı'nın yönetmenliğini üstlendiği "Nefesim Kesilene Kadar" ve Banu Sıvacı'nın "Güvercin" filmi gösterilecek.
 
Ortadoğu Sinema Akademisi Sinema Sanat Birimi üyesi Sidar Aslan Gazete Karınca'ya verdiği demeçte, her gün iki ilçede filmleri kadınlarla buluşacaklarını belirterek, amaçlarının ilçelerde bulunan kadınlara ulaşmak olduğunu dile getirdi.


'KADIN YÖNETMENLERİN FİLMLERİNİN GÖRÜNMESİNİ SAĞLIYORUZ'

Kadın yönetmenlerin yaptıkları filmlerin sinemalarda çok fazla yer almadığını belirten Aslan, "Biz bu tür etkinliklerle kadın yönetmenlerin yaptıkları filmlerini kadınlar ile buluşturarak daha çok izlenmesini sağlıyoruz. Bu filmlerin içeriğine baktığımızda toplumsal sorunlara değinen ve kadınların gözüyle yapılan filmlerdir. Bazı ilçedeki kadınların bu filmleri izleme imkânları olmuyor. Biz bu filmleri kadınlara götürerek onlara izleme imkanı yaratacağız" şeklinde konuştu.

Aslan, sadece kadınlara film izletmeyi amaçlamadıklarını aynı zamanda iletişim ağı da kurmayı istediklerini aktardı ve sözlerine şöyle devam etti:

"Kadınlar için daha çok neler yapabiliriz konuşmak istiyoruz. Birbirimize haber vererek kadınlar bir araya getirerek filmlerimizi izlemek istiyoruz. Filmlerin içeriğinde bütün kadınlar kendini bulacaktır. Bütün kadınları gezici kadın film günlerimize bekliyoruz."


FİLM GÜNLERİ PROGRAMI

  • 13 Temmuz - 20.30'da Silvan ilçesinde bulunan Kinya Navin parkında yönetmenliğini Çağla Zencirci ve Guilloume Glovanetti'nin yaptığı "Sibel" adlı film izleyicileriyle buluşacak.
  • 13 Temmuz - 20.30'da Eğil ilçesinde bulunan Eğil Meydan'ında yönetmenliğini Vuslat Saraçoğlu'un yaptığı "Borç" adlı film ve Kocaköy ilçesinde bulunan Köşem bahçesinde "Sibel" adlı film izleyicileriyle buluşacak.
  • 14 Temmuz - 20.30'da Ergani ilçesinin Orman Parkı'nda ve Dicle ilçesinin Belediye Parkı'nda yönetmenliğini Emine Emel Balcı'nın yaptığı "Nefesim Kesilene Kadar" adlı film izleyicileriyle buluşacak.
  • 16 Temmuz -20.30'da Çınar ilçesinin Nû Jiyan Parkı Amfi Tiyatrosu'nda "Nefesim Kesilene Kadar" adlı film, Bismil ilçesinin Kardeşlik Parkı'nda ve Lice ilçesinin Ceylan Önkol Parkı'nda "Sibel" adlı film izleyicileriyle bir araya gelecek.
  • 17 Temmuz - 20.30'da Hazro ilçesinin İşkar Mahallesinde "Sibel" adlı film, Kulp ilçesinin Merkez Yeni mahalle Halı Saha Kompleksi'nde yönetmenliğin Banu Sıvacının yaptığı "Güvercin" adlı film izleyicileriyle buluşacak.
  • 18 Temmuz - 20.30'da Sur ilçesinde bulunan Ben û Sen Parkı'nda "Borç" adlı film ve Bağlar ilçesinin Bağcılar mahallesinde bulunan Newroz Parkı'nda ise "Sibel" adlı film izleyicileriyle buluşacak.
  • 19 Temmuz - 20.30'da Kayapınar ilçesinde bulunan Tema Parkı'nda "Nefesim Kesilene Kadar" ve Bağlar ilçesinde bulunan Koşuyolu Parkı'nda "Güvercin" adlı filmle etkinlik son bulacak.
     

Öne Çıkanlar