Türker İnanoğlu adına emek ödülünü alan Reis Çelik: Festivalin 24 yılını darbeler ve sansür götürdü

Yayınlanma:
A+ A-
30'uncu Adana Altın Koza Film Festivali'nde emek ödülleri plaketini yapımcı Türker İnanoğlu adına alan yönetmen Reis Çelik "Festivalin bir kısmını darbeler, bir kısmını sansür alıp götürdü. Korkmayın... Sanat varsa varsınız, yoksa yoksunuz" dedi.

Artı Gerçek - 30'uncu Adana Altın Koza Film Festivali'nde ödüller sahiplerini bulmaya başladı. Gülay Afşar ve Yetkin Dikinciler'in sunumu ve Adana Belediye Başkanı Zeydan Karalar'ın açılış konuşmasıyla başlayan ödül töreninde, emek plaketini Türker İnanoğlu'nun geçirdiği rahatsızlık sebebiyle onun adına alan yönetmen Reis Çelik, festivalin başladığı tarihe gönderme yaparak 54 yılını tamamlaması gereken festivalin darbeler ve yasakçı zihniyetler yüzünden 24 yılını kaybettiğini söyledi. Çelik "Korkmayın, sanat bütün dünyada insanları birbirine yapıştıran en sağlam zamktır" dedi.

'FESTİVALİN BİR KISMINI DARBELER BİR KISMINI SANSÜR ALIP GÖTÜRDÜ'

Ödülü Türker İnanoğlu adına Zeydan Karalar'ın elinden alan yönetmen Reis Çelik, yaptığı konuşmada şunları söyledi:

"Sevgili dostlar Türker abi adına birkaç söz söylemek isterim. Sinemanın en eski yapımcılarındandır ve sinemadan kazandığını sinemaya yatıran çok ender yapımcılardandır. Bum yüzden büyük saygınlığı olan bir abimizdir. Ona şifalar diliyorum"

Çelik, festivalin organizasyonu için Adana Belediye Başkanı Zeydan Karalar'a teşekkür ettikten sonra sözlerine şöyle devam etti:

"54'üncüsünü kutlamamız gerekirken 30'uncusunu kutladığımız Adana Altın Koza Film Festivali'nin 24 yılının nereye gittiğini biliyor musunuz? Ben size söyleyeyim, bir kısmını darbeler alıp götürdü, bir kısmını sansürler alıp götürdü, bir kısmını yasakçı zihniyetler alıp götürdü ve sanatın 24 yılını, bir çok şeyimiz gibi çalıp götürdü. Korkmayın, sanat bütün dünyada insanları birbirine yapıştıran en sağlam zamktır. Sanat ülkelerde insanları, şurada olduğu gibi bir araya getiren, hiçbir zaman düşmanlık beslemeyen yegane şeydir. Sanata değer verirseniz ayakta kalırsınız. Sanat varsa varsınız, yoksa yoksunuz"

'ALTIN KOZA SİNEMAYA ÇOK ŞEY KAZANDIRAN KİMSEYİ UNUTMAZ'

Altın Koza'nın "sinemaya çok şey kazandıran kimseyi unutmayan bir festival" olduğunu söyleyen Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar da, Türker İnanoğlu'na selam göndererek geçmiş olsun dileklerinde bulundu. (ARTI GERÇEK)

Öne Çıkanlar