Emin Alper: Film LGBTİ+ camiasında hayal kırıklığı yaratabilir

Emin Alper: Film LGBTİ+ camiasında hayal kırıklığı yaratabilir
Yönetmen ve senarist Emin Alper, Kurak Günler’de ‘LGBTİ+’ temasının filme dair beklentiyi yükselttiğini ancak bunun bir aşk hikayesi değil filmin meselelerinden biri olduğunu söyledi.

Artı Gerçek- Emin Alper’in dünya prömiyerini 75’inci Cannes Film Festivali’nde yapan, ulusal ve uluslararası festivallerden ödüllerle dönen son filmi "Kurak Günler" vizyona girmeden önce bir sansür kriziyle gündeme geldi.

Youtube’da yayın yapan Kutsal Motor kanalına konuk olan Alper, 9 Aralık'ta vizyona giren filmin iki erkeğin ilişkisinden dolayı ‘kuir film’ olarak etiketlenmesine ilişkin tek endişesinin, filme dair beklentiyi yükseltmesi ve çarpıtılması olduğunu söyledi.

'AŞK HİKAYESİ OLDUĞUNA İNANAN İNSANLAR VAR'

Etiketlerle bir sorunu olmadığını ve bundan kaçmadığını belirten Alper, filmin bir aşk hikayesi olduğuna inanan bir grubun olduğunu ve özellikle LGBTİ+ camiasında bunun hayal kırıklığı ve tepkilere yol açabileceğini aktardı:

“Sosyal medyada öyle şeyler duyuyorum ki bunun bir aşk hikayesi olduğuna inanan bir grup insan var. Temelinde ve merkezinde bu olduğuna dair. Yani özellikle LGBTİ+ camiasında hayal kırıklığı ve tepkilere yol açabilir. Filmin meselelerinden bir tanesi bu. Filmin asıl meselesi bir eşcinsel ilişki temsili değil. Daha ziyade bu olasılık üzerine ortaya çıkan bir siyasi galeyan mevzusu. İnsanlarda belli bir beklenti yaratması dışında benim etiketlerle bir sorunum yok bundan hiçbir zaman kaçamayız.”

'AFİŞİN DEĞİŞTİRİLMESİNE KIZDIM'

Alper, vizyonda filmin orijinal afişinin kullanılmaması ve değiştirilmesine ilişkin ise şunları söyledi: “PR ve yapımcıların kararı. İsim vermek istemiyorum. Ben bayağı kızdım, tavır aldım. Çok güzel bir afişimiz var neden bu afişi kullanmıyoruz diye. Benim çok sevdiğim bir afişti.” (KÜLTÜR SANAT)

Öne Çıkanlar