Emmy ödüllü sinemacı Eleanor Coppola vefat etti

Emmy ödüllü sinemacı Eleanor Coppola vefat etti
'Hearts of Darkness: A Filmmaker's Apocalypse' belgeseliyle Emmy ödülüne layık görülen 87 yaşındaki ABD'li sinemacı Eleanor Coppola vefat etti. Elenor Coppola ve ünlü yönetmen Francis Ford Coppola 1963'te evlenmişlerdi.

Artı Gerçek - 'Hearts of Darkness: A Filmmaker's Apocalypse' adlı 1991 tarihli belgesel filmiyle tanınan yönetmen ve senarist Eleanor Coppola, 87 yaşında vefat etti. Elenor Coopola'nın vefat haberini ailesi duyurdu. Elenor Coppola'nın ailesi, sanatçının Rutherford, Kaliforniya'daki evinde vefat ettiğini açıkladı.

EMMY ÖDÜLÜ KAZANDI

Pek çok sanat dalıyla ilgilenen Coppola, "Kıyamet" (Apocalypse Now) adlı filminin yapım aşamasını anlatan Hearts of Darkness adlı filmiyle 1992'de Emmy ödülü kazandı.

Aynı zamanda "Bonjour Anne" (Paris Can Wait) ve "Love Is Love Is Love" filmlerinin de yönetmeni olan Eleanor Coppola, eşi Francis Ford Coppola ile 1963 yapımı korku filmi Dementia 13'ün setinde çalıştı.

Francis Ford Coppola ile ilk yönetmenlik denemesi olan yapımda Eleanor Coppola da sanat yönetmeni olarak çalışıyordu. İkili tanıştıktan birkaç ay sonra, Şubat 1963'te Las Vegas'ta evlendi.

COPPOLA ÇİFTİNİN ÜÇ ÇOCUKLARI DA SİNEMAYLA İLGİLENDİ

Sırasıyla Gian-Carlo, Roman ve Sofia isimli üç çocukları oldu. Çocuklarının hepsi de sinemayla ilgilendi. Kızları Sofia Coppola 'Virgin Suicides' filmiyle ünlenmiş, Akademi Ödülleri'ne aday gösterilen 4 kadın yönetmenden biridir. Coppola ayrıca Lost in Translation adlı 2003 tarihli filmiyle En İyi Özgün Senaryıo dalında Oscar kazanmıştır. (KÜLTÜR SANAT)

Öne Çıkanlar