Erdal Beşikçioğlu: Diziyi yazan kalem de, ülke de hâlâ değişmedi

Erdal Beşikçioğlu: Diziyi yazan kalem de, ülke de hâlâ değişmedi
Behzat Ç. Bir Ankara Polisiyesi, altı yıllık aradan sonra izleyiciyle buluşuyor.

Yayınlandığı ilk günden beri tartışmaların odağında olan ve hatrı sayılır bir izleyici kitlesiyle Türkiye televizyon tarihinde kendine özgü bir yer edinen fenomen dizi Behzat Ç. Bir Ankara Polisiyesi altı yıllık aranın ardından yeniden ekranlarda! Dizinin başrol oyuncusu nam-ı diğer ‘Behzat amir’ Erdal Beşikçioğlu, "Artık daha yalnız bir Behzat Ç. var" dedi.

Türkiye televizyon tarihinde yayınlandığı ilk günlerden itibaren bir fenomene dönüşen Behzat Ç. Bir Ankara Polisiyesi, altı yıllık aradan sonra izleyiciyle buluşuyor. İlk bölümlerinden itibaren Türkiye’nin siyasi gündemine yakından tanıklık eden, RTÜK tarafından verilen cezalarla tartışmalara konu olan dizi bu kez BluTV’de. 

Yazar Emrah Serbes’in aynı adlı eserinden uyarlanan dizinin yeniden ekranlara gelecek olması takipçilerini heyecanlandırırken, Erdal Beşikçioğlu diziyi, dijital platformları, 'FETÖ' davalarını, KHK ihraçlarını merkezine alan Behzat Ç. Bir Ankara Polisiyesi’ni anlattı. 

Senarist Ercan Mehmet Erdem’le birlikte dizinin yaratıcılarından olan ve üç kişinin hayatını kaybettiği bir kazaya karışarak mahkum edilen Emrah Serbes’le yeni sezon sürecinde iletişim kurmadığını belirten Beşikçioğlu, çokça merak edilen ve diziyle özdeşleşen bir başka karakter olan ‘Harun’un yani Fatih Artman’ın yeni sezonda yer almamasının aralarında yaşanan bir krizden kaynaklanmadığını belirtti. Beşikçioğlu, "Ben ağabeyim, her zaman affediciyim. Yeter ki kardeş, ağabeyinin yüzüne bakamayacak bir suç işlememiş olsun" dedi.

Anıl Mert Özsoy'un'nun sorularını yanıtlayan Erdal Beşikçioğlu'nun Gazete Duvar'da yer alan söyleşesinin bir bölümü şöyle: 

Yeni sezonda izleyicileri neler bekliyor?

Biraz daha kendi halinde, hastalıklarını kontrol edemez bir Behzat ile karşı karşıya kalacağız. Artık daha yalnız bir Behzat Ç. var ama yine can elemanlarıyla birlikte olacak. Kadroya yeni katılan genç oyuncularla birlikte günümüz bakış açısıyla devam eden bir Behzat Ç. var. Altı yıl önceki Behzat ile aynı ruh ve inanışa sahibiz. Değişen bir şey yok. Sadece platform değişti.

‘DİJİTAL PLATFORMLAR GENÇKEN ÇIKSA VAKİT KAYBETMEZDİK’

Dijital platformda olmanın sizin için ne gibi avantajları oldu?

BluTV gibi dijital platformlar keşke daha önce çıksaydı. Bizler gençken çıksa vakit kaybetmezdik. Nihayetinde başı sonu olan bir hikayenin peşindesiniz. Dijital platformlar adrese teslim eylemlerin gerçekleştiği yer manasına geliyor. Siz tercih edebiliyorsunuz, neyi izleyeceğinize. Bu bağlamda sizi tercih edenlere en kıymetli hizmeti sunmanız gerekiyor. Dijital platformların seyretme kültürünü de geliştireceğine inanıyorum.

Dijital platformlar daha özgür mü?

İnternet kanunları yeni yeni olgunlaşıyor. İleride başımıza ne gelir bilemiyorum ama kendi içinde televizyondan daha özgür bir durumla karşı karşıyayız.

‘DİZİYİ YAPAN ZİHNİYET DEĞİŞMEDİ’

Dizide ilk sezonlarda olduğu gibi gündemi yakından takip ediyorsunuz. FETÖ davaları, KHK’ler ile işlerinden atılan akademisyenler…

Diziyi yazan kalem de, oynayan adam da, çeken kişi de, bu işi yapan zihniyet de, ülke de hâlâ değişmedi! Biz Behzat Ç.’nin kendi içerisinde aynı kalite ve amaçla yola devam edeceğini görüyoruz.

Üzerinizde baskı olabileceğini düşünüyor musunuz?

Doğruyu söylediğinizde "Hayır kardeşim, bu şöyle" diyen birileri çıkacaktır. Başka ne diyeyim ki…

‘EMRAH ŞAHANE KARAKTERLER YARATTI’

Emrah Serbes’in yeni sezona ne gibi katkıları oldu? Görüşebildiniz mi?

Emrah’la görüşemedik. Kendisi şahane karakterler yarattı, Ercan’la birlikte bu karakterleri hikayelerle pekiştirdi. Herkes üzerine düşen görevi yaptı. Hayatta hatalarımız var, zaman zaman da bunun cezasını çekiyoruz.

Öne Çıkanlar