Ermenistan'da Kevin Spacey protestosu: ‘Sahnede aktör, sahne arkasında şiddet faili’

Ermenistan'da Kevin Spacey protestosu: ‘Sahnede aktör, sahne arkasında şiddet faili’
Ermenistan'da düzenlenen Altın Kayısı Film Festivali'ne cinsel saldırı ve tacizle suçlanan Oscar'lı oyuncu Kevin Spacey'nin onur konuğu olarak davet edilmesi ülkede tepki aldı. Kadın örgütleri, festivalin kararını başkent Yerevan'da protesto etti.

Artı Gerçek - Ermenistan'ın başkenti Yerevan'da bu sene 21.'si düzenlenen Altın Kayısı Film Festivali'nin onur konuğu, cinsel saldırı ve tacizle suçlanan Hollywood oyuncusu Kevin Spacey oldu. Ülkedeki hak savunucuları ve kadın örgütleri festivalin seçimini 9 Temmuz'da şehirdeki Sinema Evi'nin önünde protesto etti.

Hakkında davaların büyük bölümü 2023 yılında düşürülen ancak hala bir davadan yargılanmaya devam eden Spacey, gerek festival gerek Yerevan Belediye Başkanı Tigran Avinyan tarafından karşılandı.

Kadın Yönelik Şiddeti Durdurma Platformu’nun çağrısıyla, hakkında yaklaşık 50 kişinin taciz beyanı olan oyuncunun festivalin onur konuğu olarak Yerevan’da bulunması protesto edildi. Eylem esnasında ‘Sahnede aktör, sahne arkasında şiddet faili’, ‘Altın Kayısı, cinsel istismara ‘dur de’’, ‘50’ yazılı pankartlar taşındı.

Agos gazetesinin haberine göre, Kadın ve LGBTİ örgütlerinin, hak savunucularının katılımıyla düzenlenen protestoda şu talepler belirtildi:

- Talebimiz devlettendir; cinsel taciz ve şiddet içeren her türlü mesajın kamuoyunda net bir duruş ve adımlarla eleştirilmesini talep ediyoruz.

- Talebimiz, toplumsal sorunları gündeme getirme ve tartışma, kamuoyunu toplumsal kabul ve güvenlik ilkeleri konusunda eğitme konusunda kamusal ve sosyal sorumluluğu taşıyan, Ermenistan Cumhuriyeti’nde faaliyet gösteren kültür ve eğitim yapılarındandır.

- Mesajımız Ermenistan’da ve Ermenistan dışında yaşayan cinsel taciz ve şiddet mağdurlarına yöneliktir; yanınızdayız.

Festival direktörü Karen Avetisyan, tepkilere karşılık yaptığı paylaşımda şu ifadeleri kullanmıştı:

“Altın Kayısı Film Festivali bir insani yardım kuruluşu değil. Ahlaklı bir insanla iyi bir sanatçının özdeşleştirilmesinin bir efsane olduğuna derinden inanıyoruz; değerli insanları değil, değerli sanatçıları onurlandırdığımız ve kişiyi değil, onun sanatını ele aldığımız bir film festivalidir bu. [Kevin Spacey] Shengavit Bölge Hukuk Mahkemesi tarafından değil, Amerika Birleşik Devletleri ve Birleşik Krallık Yüksek Mahkemeleri tarafından tüm suçlamalardan beraat etti. Ne kadar samimiyiz? #Metoo standartlarına göre her üç rektör yardımcısı, tiyatro ve sinema yönetmeni, sporcu, bilim insanı, taksi şoförü, halk sanatçısı... #Metoo ve benzeri hareketler sayesinde, evet, cinsel veya diğer şiddet uygulayan ‘rektör yardımcıları, tiyatro ve film yönetmenleri, sporcular, bilim insanları, taksi şoförleri, halk sanatçıları’ da dahil olmak üzere herkesin hesap vereceğini umuyoruz.”

'MESAİ SAATLERİ İÇERİSİNDE SANATÇI, İŞ ÇIKIŞI ŞİDDET FAİLİ OLUNMAZ'

Koalisyon üyesi Women’s Resource Center (WRC, Kadın Kaynak Merkezi) ise Avestiyan'a tepki göstererek yayınladığı karşı açıklamada şunları söyledi:

“Sanatı kişiden ayırmak, kişinin işyerindeki (bu durumda film sektöründeki) sorunlu davranış ve eylemlerini meşrulaştırmanın bir yoludur.

Sabah 09.00’dan akşam 18.00’e kadar mesai saatleri içerisinde sanatçı, iş çıkışı şiddet faili olunmaz.

İş, tıpkı eylemleri gibi, insanın yaşamının bir parçasıdır. Bu ikisini ayırmak sahte bir gerçeklik yaratarak insanların yetenek veya diğer niteliklerden dolayı dokunulmazlık garantisi ile konumlarını ve güçlerini kötüye kullanmalarına olanak tanıyor.

Şiddete karşı net bir duruş sergilemek için insani yardım kuruluşu olmak şart değil.

Ayrıcalıklı konumdaki erkeklerin cezadan muaf tutulduğu pek çok dava olduğundan, cinsel şiddet vakalarında adalete erişim Amerika Birleşik Devletleri’nde ve diğer ülkelerde ciddi bir sorundur.

ABD’de tecavüz vakalarının yalnızca yüzde 1-5’inin kolluk kuvvetleri tarafından soruşturulduğu, yüzde 0-5’inde ise ceza verildiği biliniyor.

Spacey, ABD ve İngiltere mahkemeleri tarafından cinsel saldırı suçundan suçsuz bulunsa da bu davaların gerçek olduğunu kanıtlayan 5’den fazla ifade mevcut.

#Metoo ve benzeri hareketler sayesinde, evet, cinsel veya diğer şiddet uygulayan ‘rektör yardımcıları, tiyatro ve film yönetmenleri, sporcular, bilim insanları, taksi şoförleri, halk sanatçıları’ da dahil olmak üzere herkesin hesap vermesini umuyoruz.

Bu açıklama #metoo ile alay etmeye, kampanyayı ‘radikal’ ve ‘saçma’ bir hareket olarak nitelendirmeye çalışıyor. Bunun yerine güvenli ve adaletin mümkün olduğu bir ortam yaratmalıyız.” (KÜLTÜR SANAT)

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar