Facebook'tan nü tabloya sansür

Facebook'tan nü tabloya sansür
Facebook, Charles Blackman’a ait "Kadın Aşıklar" isimli tablonun reklamını yapan Avustralyalı müzayede evini blokladı. KÜLTÜR SANAT- Facebook, Charles...

Facebook, Charles Blackman’a ait "Kadın Aşıklar" isimli tablonun reklamını yapan Avustralyalı müzayede evini blokladı.

KÜLTÜR SANAT- Facebook, Charles Blackman’ın yatakta bir kedinin yanında uzanan iki çıplak kadını tasvir ettiği "Kadın Aşıklar" isimli yağlı boya tablosunun reklamını yapan Avustralyalı bir müzayede evini blokladı. Sanat simsarı Mossgreen, Facebook üzerinden tablonun tanıtımını yapmaya çalıştı ancak sosyal medya sitesi görseli "yetişkin ürünü ya da hizmeti tanıtımı" olduğu gerekçesiyle reddetti.

Massgreen başkanı Paul Summer, kararı "saçmalık" olarak tanımlarken "Bu hiçbir şekil ve formda açıkça seksüel olmayan çok güzel bir görüntü" dedi. Summer, "Bu sanki 1950’lere dönmek gibi. Bu tarz bir şeyi sansürlemek saçmalık" değerlendirmesinde bulundu.

Gazete Karınca'daki habere göre Facebook kararlarının ‘nihai’ olduğunu söyledi. Müzayede evine gönderilen mesajda ise şu ifadeler kullanıldı: Bu tarz reklamlar kullanıcılarda olumsuz duygulara sebep oluyor ve bu tarz reklamlara karşı sıfır tolerans gösteriyoruz. Summer ayrıca Facebook’un resmin ‘rencide edici’ olduğunu söyleyene kadar kimsenin konuya dair itirazının olmadığını da söyledi. Kimi koruduklarını bilmiyorum zira benim de iki ergen kızım var ve bu tablonun yasaklandığını onlara söylesem bana gülerler.

Bugün 88 yaşında olan Blackman, Avustralya sanatının en büyük dönemlerinden "ayakta kalan tek adam" olarak tanınıyor. Blackman, çağdaşları arasında Arthur Boyd, Sidney Nolan ve Albert Tucker gibi modernist ressamlar yer alıyor. Summer da Charles Blackman için "Avustralya’nın yaşayan en saygın ressamı" yorumunu yapıyor.

İLK KEZ YAPMIYOR
Facebook, geçtiğimiz ay da 19. yüzyıl sanatçısı Gustave Courbet’e ait bir nü resmi paylaşan Fransız bir öğretmenin hesabını askıya almıştı. Hesabı askıya alınan kullanıcı Facebook’u dava etmişti.

Öne Çıkanlar