Ferhat Tunç’tan Munzur’un zirvesinde klip

Ferhat Tunç’tan Munzur’un zirvesinde klip
Ferhat Tunç, ‘Kobani’ albümünde yer alan ve Dersim’in acılı günlerini anlatan ‘Hewro Şayi’ ağıdının klibini 3000 rakımlı Munzur’un zirvesinde...

Ferhat Tunç, ‘Kobani’ albümünde yer alan ve Dersim’in acılı günlerini anlatan ‘Hewro Şayi’ ağıdının klibini 3000 rakımlı Munzur’un zirvesinde çekti.

ARTI GERÇEK / DERSİM – Sanatçı Ferhat Tunç, Hewrê Şayi (Kara Bulutlar) adlı eserinin klibini Munzur dağının 3000 rakımlı zirvesinde çekti. Tunç’un Munzur dağına yaptığı tırmanışa Dersimli dağcılar destek oldu. Tırmanış esnasında doğa fotoğrafçıları İsmail Ateş ile Arda Gedik de klibin çekimlerini gerçekleştirdiler.

Hızır ayı nedeniyle gittiği Dersim’de çetin kış koşullarına rağmen klibini Munzur’un zirvesinde çekme kararından vazgeçmeyen Tunç, Dersimli dağcıların da desteğiyle 3000 rakımlı Munzur dağına tırmanışı gerçekleştirerek işe başladı. Güneşli havada başlayan tırmanışın zirveye yaklaştıkça eksi 15 derecelere düştüğünü belirten Tunç, "Zirveye doğru tipi etkisini artırdı. Hava sıcaklığı da giderek düştü. Buna rağmen başarılı bir şekilde gruptakilerle birlikte zirveye ulaştık. Dondurucu soğuğa aldırmadan, zirvede değer verdiğim bir çalışmaya imza atmaktan mutluyum" dedi.

Doğa fotoğrafçıları İsmail Ateş ve Akın Gedik'in çekimlerini gerçekleştirdiği klipte, sanatçıyla birlikte zirveye tırmanan Dersimli dağcılar da rol aldı.

Ferhat Tunç’un ‘Kobani’ albümünde yer alan, Dersim’in acılı günleri üzerine yakılan ve bugünlere kadar gelen ağıtlarından olan ‘Hewro Şayi’ (Kara Bulutlar) isimli Zazaca eser, Dersim'de Demenan aşiretinin yaşadığı büyük trajediyi anlatıyor. İstanbul'da Ahmet Karaağaç'ın yönetiminde iki gün süren bir montaj çalışmasıyla hazırlanan klipte, karlar altındaki Ovacık ilçesi ile etrafını saran yüksek dağların görüntüleri de bolca yer alıyor.
Ferhat Tunç, Munzur’un zirvesinde klip çekmekteki amacını şöyle açıklıyor:

"Dağları, derin vadileri ve akarsularıyla her mevsim bir başka güzeldir Dersim. Bu dağlar aynı zamanda tarih boyunca yakasından düşmeyen acılara inat, büyük bir sabırla yaşayan ve yaşatandır. Bu yönüyle Dersim benim için hayata büyük bir aşkla tutunmaktır, umudumun ana yurdudur. Tüm bunları anlatmak için Munzur dağının görkemini değerlendirmenin doğru olacağını düşündük. Munzur’un görkemi eşliğinde, geleceğe bellek oluşturmak açısından da bu önemliydi kanımca. Bu nedenle klibi Munzur’un zirvesinde çektik."

Hewre Şayî (Kara Bulutlar)
Ah, aman, ey Hakk, el aman!
Be hey aslanların aslanı Dersimliler
Görülmüş müdür ki darda bıraka
Dar’ının kurdu ola kardeş kardeşin?

Ah! aman! karagün dostları aman!
Sardı başımızı karabulut, el aman!

Derler, karabulutlar kümelendi
Dersim’in göğünde dağılmaz bir kara bela.
Derler, gencecik kırk kadın el ele verdi
Savurdu kendilerini Munzur ırmağına.

Ah aman! Karagün dostları aman!
Sardı başımızı karabulut, el aman!

Dedim, bulutlar baş gösterdi, kara bulutlar
Parça parça tuttu Dersim’in göklerini
Demenanlılar yanlız bırakılmış bir başına
Ah aman! Eyvah, eyvah, amam!

Ah aman! Kara gün dostları aman!
Sardı başımızı karabulut, el aman!

Öne Çıkanlar