Festival kapsamındaki 'Kanun Hükmü' filmi yine engellendi

Festival kapsamındaki 'Kanun Hükmü' filmi yine engellendi
Ankara Valiliği, festival kapsamındaki Kanun Hükmü belgeselinin gösterimini yasakladı. Karara tepki gösteren DEM Parti'li Gergerlioğlu, "KHK gerçekliğinden korkuyorlar" derken, yönetmen Nejla Demirci ise "Sansür de değil, sinema darbesidir" dedi.

Artı Gerçek - Türkiye'de Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kamu görevinden alınan doktor Yasemin Demirci ve öğretmen Engin Karataş’ın mücadelesini anlatan yönetmen Nejla Demirci'nin “Kanun Hükmü” belgeseli bir kez daha yasağa takıldı.19.Uluslararası İşçi Filmleri Festivali’nin Ankara programında açılış filmi seçilen "Kanun Hükmü", Çankaya Kaymakamlığı tarafından gösterime bir saat kala yasaklandı. Yasağa gerekçe olarak 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu gösterildi. Kuğulu Park'daki festival yürüyüşüne gelenler de polis engeliyle karşılaştı.

O anları X sosyal medya hesabı üzerinden paylaşan DEM Parti Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, belgesel filmin bir kez daha engellenmesine "Bu gerçeklerin ortaya çıkmasından KHK gerçekliğinden korkuyorlar!" diyerek tepki gösterdi.

'KARAR İLGİLİSİNE ULAŞACAKTIR'

X paylaşımlarında polis ile Gergerlioğlu arasındaki diyalog da dikkat çekti. Gergerlioğlu o konuşmayı şöyle paylaştı:

"Gergerlioğlu: - Yasaklama kararı görebilir miyiz? Kararı görelim!

Polis Müdürü: - Karar tebliğ edildi. Karara Kaymakamlıktan ulaşabilir. Konu şununla ilgilidir. Karara ulaşabilirsiniz. Biz kararı size sunmak zorunda değiliz. Karar ilgilisine ulaşacaktır."

Paylaşımlarına şu notlarla devam eden Gergerlioğlu, bireysel yürüyüşe geçtiklerini söyledi:

"Şimdi bireysel yürüyoruz. @AnkaraValiligi
GERÇEKLERİN görülmesini engelliyorlar! Bütün halk teşhiri görüyor. Bakalım oradaki tavır ne olacak Doğan Taşdelen Gösteri Merkezine geçiyoruz!"

'ZULÜMLERİ SON ANLARINI YAŞIYOR'

"Bu yaşananların tek sonucu var zulümleri son anlarını yaşıyor! Biz Ankaradaki KHKlılar olarak @DEMGenelMerkezi
Milletvekilleri olarak buradayız. Biz buna karşı itirazımızı sürdüreceğiz!"

"Neden Kanun Hükmü engelleniyor? Bu KHK zulmünü belgeleyen bu belgesel filmini göstermek istemiyorlar. Bunu daha önce
@AntalyaFF de de yasaklandı ve burada da gösterimi engellenmişti! Bu film için korku nerelere nerelere ulaştı!"

YÖNETMEN NEJLA DEMİRCİ: SANSÜR DEĞİL SİNEMA DARBESİ

Yasak kararını ANKA Haber Ajansı’na değerlendiren yönetmen Nejla Demirci, şöyle konuştu:

“Öncelikle çok üzgünüm. Yapmak istediğimiz yürüyüşümüzü de engellediler. Teker teker gönderdiler. Sanat yürüyüşü olmasını istemediler. Festivalde bir açılış olacak ancak filmimiz gösterilemeyecek. Burada kötü olan şey festival filmi göstereceğini deklare etti. Yasak son dakikada geldi. Bu durumu değerlendiremiyorum bile. Tamamen her şey hukuksuz. Bir filmi suçlu ilan etmek Türkiye sinemasına vurulmuş bir darbedir. Seyretmedikleri bir filmi suçlu ilan ettiler. Antalya Film Festivali’nde bakanların izlemedikleri bir filme yorum yapmasını kınamıştım ve izlemeleri için çağrı yapmıştım. Kendilerine öneride bulunmuştum. Kültür Bakanlığı’na başvuruda bulunmuştuk. Filmi izledikten sonra da bu tavrı sergiliyorlarsa bu KHK meselesini asla tartıştırmak istemediklerinin göstergesidir. Bir filmi suçlu ilan edip onun gösterimini engellemek suçtur. Türkiye sinemasına yapılmış bir darbedir. Sansür de değil, sinema darbesidir.”

YÜKSEL TAŞKIN: KONUŞULACAK, BUNLARLA YÜZLEŞİLECEK

DEM Parti Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu'nun yasağı duyurduğu X paylaşımını alıntılayan CHP İzmir Milletvekili Yüksel Taşkın da yapılan uygulamaya şu sözlerle tepki gösterdi:

"19. Uluslararası İşçi Filmleri Festivali'nin açılışında gösterilecek olan "Kanun Hükmü" filminin gösterimi Ankara Valiliği tarafından yasaklandı. Yasak kararı kanunsuzdur. KHK'lılara öyle zulümler yapıldı ki bunlar konuşulsun istemiyorlar. Ama konuşulacak, bunlarla yüzleşilecek."

ANTALYA ALTIN PORTAKAL FİLM FESTİVALİ SEÇKİSİNDEN ÇIKARILMIŞTI

Nejla Demirci’nin filmi geçtiğimiz sene Antalya Uluslararası Film Festivali’nin “Ulusal Belgesel Yarışma” kategorisinde yer almış ancak daha sonrasında çıkartılmıştı. Film tepkiler üzerine geri yarışma seçkisine dahil edilmiş ancak bu sefer de Kültür ve Turizm Bakanlığı festivalden çekildiğini duyurmuştu. Aynı gün festival yönetimi bir geri adım daha atmış ve belgeseli festival programından çıkarmıştı. Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek yaptığı açıklamayla festivalin iptal olduğunu duyurmuştu. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar