FilmEkimi bol ödüllü ve çarpıcı filmlerle sürüyor

FilmEkimi bol ödüllü ve çarpıcı filmlerle sürüyor
7 Ekim'de başlayan FilmEkimi 16 Ekim'e kadar kadar sinemaseverleri ağırlamaya devam edecek. Bu kapsamda Venedik Film Festivali'nde Gümüş Aslan En İyi Yönetmen ve En İyi Genç Oyuncu ödüllerini kazanan 'Bones and All / Kemikler ve Her Şey' de gösterilecek.

Mehmet ALTUN

Artı Gerçek - İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından 21. kez düzenlenen Filmekimi bu yıl 7 Ekim tarihinde başladı. 7 Ekim tarihinde İstanbul’da sinemaseverlerle buluşan festival, Sundance, Cannes, Venedik, Toronto film festivallerinde gösterilmiş, ödüllü ve merakla beklenen yeni yapımları içeren programıyla, 16 Ekim'e kadar devam edecek. Filmekimi bu yıl da dünyanın dört bir yanındaki saygın festivallerde prömiyerini yapmış, ödüller kazanmış filmleri izleyiciyle buluşturuyor. Filmekimi programında yer alan filmlere buradan ulaşılabiliyor.

383479-480x270.webp

Filmekimi'nin bu yılki programında gösterimi yapılan filmler, Beyoğlu’nda Atlas 1948 Sineması, Şişli'de City's Nişantaşı – CINEWAM Premium ve Kadıköy’de Kadıköy Sineması ve Sinematek/Sinemaevi’nde izlenebilecek.

Görme engelli sinemaseverler, 21. Filmekimi’nde yer alan 21 filmin sesli betimlemesine geçen yıllarda olduğu gibi Turkcell’in Hayal Ortağım uygulaması üzerinden operatör fark etmeksizin ücretsiz ulaşabiliyor. Söz konusu filmlerin listesine ise buradan ulaşabilirsiniz.

Filmekimi’nin bu yılki sloganı ise “sinemasever için ekim, filmekimi ayıdır” şeklinde belirlenmiş.

FESTİVALİN KAPANIŞ FİLMİ LUCA GUADAGNİNO'NUN 'BONES AND ALL / KEMİKLER VE HER ŞEY' OLACAK.

bones-and-all-780x420-l679.jpg

Bu kapsamda gösterimi yapılacak filmlerden biri de 'Bones and All / Kemikler ve Her Şey' olacak. Eylülde dünya prömiyerini yaptığı Venedik Film Festivali'nde Gümüş Aslan En İyi Yönetmen (Luca Guadagnino) ve Marcello Mastroianni En İyi Genç Oyuncu (Taylor Russell) ödüllerini kazanan Bones and All / Kemikler ve Her Şey, Filmekimi'nin kapanış günü olan 16 Ekim Pazar günü hem Avrupa hem Asya yakasında, Atlas 1948 ve Kadıköy Kadıköy sinemalarında 16.00'da gösterilecek.

Başrollerini ‎Taylor Russell ile Timothée Chalamet’nin paylaştıkları Bones and All, önceki yıllarda yine Filmekimi'nde gösterilen Call Me By Your Name / Beni Adımla Çağır ve Suspiria ile büyük ilgi toplayan Luca Guadagnino’nun yeni filmi. Beni Adımla Çağır’da ilk kez birlikte çalışan Timothée Chalamet ile Luca Guadagnino bu filmde yeniden bir araya geliyor.

Bones and All / Kemikler ve Her Şey, toplum dışına itilse de hayatta kalmayı başarmış genç Maren (Taylor Russell) ile hayattan ümidini kesmiş, sivri ve hararetli kişiliğiyle Lee (Timothée Chalamet) arasında tomurcuklanan ilk aşkı anlatıyor. Maren ile Lee ilk karşılaşmalarının ardından birlikte arka yollardan, gizli geçitlerden, tuzaklarla dolu yerlerden geçerek Ronald Reagan döneminin ABD'sini 1.500 kilometre boyunca kat ediyor. Ne var ki tüm çabalarına rağmen yollar onları hep kendi feci geçmişlerine ve eninde sonunda aşkın ötekileştirmeye karşı galip gelip gelmeyeceğini belirleyecek son bir mücadeleye doğru yönlendiriyor.

Filmin oyuncu kadrosunda ayrıca Michael Stuhlbarg, André Holland, Chloë Sevigny, David Gordon Green, Jessica Harper, Jake Horowitz ve Mark Rylance yer alıyor. Filmin senaryosu David Kajganich tarafından Camille DeAngelis’in romanından uyarlanarak yazıldı. Filmin yapımcıları Luca Guadagnino, Theresa Park, Marco Morabito, David Kajganich, Francesco Melzi d’Eril, Lorenzo Mieli, Gabriele Moratti, Peter Spears ve Timothée Chalamet. Yürütücü yapımcılar ise Giovanni Corrado, Raffaella Viscardi, Moreno Zani, Marco Colombo ve Jonathan Montepare.

Metro Goldwyn Mayer Pictures’ın sunduğu bir Frenesy Film Company / Per Capita Productions yapımı, The Apartment Pictures / Memo Films, 3 Marys Entertainment / Elafilm / Tenderstories işbirliğiyle. Bones and All / Kemikler ve Her Şey filminin uluslararası dağıtımını Warner Bros. Pictures üstleniyor, film vizyona 23 Kasım 2022’den itibaren çıkacak. (Kültür Sanat)

Kaynak:

Öne Çıkanlar