Foça Film Günleri 4 Ekim'de 'Geçmişi Hatırlamak' temasıyla başlıyor

Foça Film Günleri 4 Ekim'de 'Geçmişi Hatırlamak' temasıyla başlıyor
Yayınlanma:
A+ A-
İzmir'in Foça ilçesinde 4-8 Ekim tarihleri arasında Foça Belediyesi'nin ev sahipliğiyle Foça Film Günleri düzenlenecek. Tüm etkinliklerin ücretsiz olacağı festivalin bu yılki teması 'Geçmişi Hatırlamak' olarak belirlendi

Artı Gerçek - Foça Film Günleri 2023, 4 Ekim'de Foça'nın tarihi Marsilya Meydanı'nda düzenlenecek açık hava gösterimleriyle izleyicilerle buluşacak. 8 Ekim'e kadar sürecek olan festivalde, 14 ülkeden toplam 27 film gösterilecek.

5-7 Ekim'de Reha Midilli Kültür Merkezi'nde, 8 Ekim'de ise Foça Denizcilik Müzesi'nde gösterimlerin yapılacağı festivale katılım ücretsiz olacak.

Foça Belediyesi ev sahipliğiyle ve buradaki yerel iş dünyasının desteğiyle Foça Film Platformu tarafından düzenlenen Foça Film Günleri'nin ortakları arasında bu yıl İzmir Büyükşehir Belediyesi de var.

Daha önce olduğu gibi bu yıl da, İzmir İtalyan Konsolosluğu ve İstanbul İtalyan Kültür Merkezi, İzmir Fransız Kültür Merkezi, Avrupa Yeni Gelişen Sanatçılara Yönelik Festival Fonu (EFFEA)-Küçük Ada Festivali, Kanada Büyükelçiliği, Yaşar Üniversitesi ve İzmir merkezli STK'lar BAYETAV, Atölye Deneme Sanat ve Ekoloji Derneği ve Kentimiz İzmir Derneği bu yılın festival ortakları arasında yer alıyor.

FESTİVALİN BU YILKİ TEMASI 'GEÇMİŞİ HATIRLAMAK' OLDU

Festivalin bu yılki gösterimleri Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 100. yıl dönümü olması nedeniyle “Geçmişi Hatırlamak” teması ile düzenlenecek. Festivalde Maythem Ridha'nın yönettiği 'Ali ve Mucize Koyun' (Irak, 2021) ve Yalçın Çiftçi'nin yönettiği 'Kafamdaki Dünya’ (Türkiye, 2022) adlı iki kısa belgesel gösterilecek.

Ayrıca Foça’da çekilen Dilek Kaya imzalı “Kara Vicdanlı” adlı filmin galası yapılacak. 8 Ekim'e kadar devam edecek festival, Foça Denizcilik Müzesi'ndeki programla final yapacak. Foça Film Günleri’nde film gösterimlerinin yanı sıra, atölye çalışmaları, söyleşiler, sergiler ve yerel arkeolojik sit alanları gezileri de yer alacak.

Foça Film Günleri YouTube kanalında 1,5 saatlik çevrimiçi programda izlenebilecek.

Ayrıntılara festivalin internet sitesi ve Instagram/Facebook @focafilmdays adresinden ulaşılabilir.

Öne Çıkanlar