Fransız ressam ve yazar Françoise Gilot 101 yaşında vefat etti

Fransız ressam ve yazar Françoise Gilot 101 yaşında vefat etti
Yayınlanma:
A+ A-
Bir süredir kalp ve karaciğer rahatsızlıklarıyla mücadele eden Fransız ressam ve yazar Françoise Gilot'un vefat haberini kızı Aurelia Engel duyurdu.

Artı Gerçek - Fransız ressam ve yazar Françoise Gilot, 101 yaşında vefat etti. Gilot aynı zamanda, İspanyol ressam Pablo Picasso’yla olan ilişkisiyle de tanınıyordu.

Başarılı bir ressam olan Gilot, İspanyol modern sanat deviyle çalkantılı ilişkisini anlattığı 1964 tarihli çok satan bir anı kitabı da yazdı.

BBC'de yer alan habere göre, Gilot'u "neslinin en çarpıcı sanatçılarından biri" olarak nitelendiren Fransa Kültür Bakanı Rima Abdul Malak, sanatçının ardından, "kişiliği parlak ve ilham verici olduğu için yokluğu sanat dünyasını büyük bir üzüntüye sürükledi" ifadelerini kullandı.

Huffington Post'un kurucusu ve Picasso biyografisinin yazarı Arianna Huffington da Gilot'a veda ederken "hayatıma kattığın içgörü, sevgi ve bilgelik teşekkür ederi" dedi.

FRANÇOİSE GİLOT KİMDİR?

İş adamı bir baba ve suluboya sanatçısı bir annenin çocuğu olarak 1921'de Paris yakınlarında dünyaya gelen Gilot, ilk stüdyosunu büyükannesinin dairesinde kurdu.

Sanatçı olmasını istemeyen babasının ısrarıyla İngilizce, felsefe ve hukuk okudu. Ama özel ilgi alanında çalışmayı sürdürerek resim yapmaya devam etti.

İkinci Dünya Savaşı sırasında işgal altındaki Paris'te yaşarken, 'Arc de Triomphe' anıtının altında Nazi karşıtı bir gösteride yer aldığı için kısa bir süre tutuklandı.

Sonunda ABD'ye taşındı ve Güney Kaliforniya Üniversitesi Güzel Sanatlar Bölümü'nün başkanı oldu.

Hevesli bir seyahat sanatçısı olan Gilot, 2018'de Hindistan, Senegal ve Venedik gezileri sırasında yaptığı eskizlerden oluşan bir kitap da yayınladı. (KÜLTÜR SANAT)

Öne Çıkanlar