George R. R. Martin'in de aralarında bulunduğu 17 yazar, OpenAI'a dava açtı

George R. R. Martin'in de aralarında bulunduğu 17 yazar, OpenAI'a dava açtı
Yazarlar, yapay zekanın edebiyat alanında kullanımının, eser sahiplerinin telif haklarına zarar verdiği gerekçesiyle OpenAI şirketine dava açtı. Dava açan yazarlar arasında George R. R. Martin de bulunuyor.

Artı Gerçek - Yapay zekanın sanat eserlerinde ve edebiyatta kullanımına dair etik tartışmalar devam ederken George R.R. Martin’in de aralarında olduğu 17 yazar ve Yazarlar Birliği (The Authors Guild) meslek örgütü, yapay zeka şirketi OpenAI'a dava açtı.

George R. R. Martin'in yanı sıra Jonathan Franzen, John Grisham ve Jodi Picoult’un da yer aldığı yazarlar OpenAl’a, kitaplarını yapay zeka modellerini eğitmek için kullandıkları için telif hakkı ihlali nedeniyle dava açtı.

Geçtiğimiz temmuz ayında da ABD’nin en büyük yazarlık meslek örgütü olan Authors Guild'ın yapay zekânın edebiyat alanındaki hakları tehdit ettiğine dair yazarlar bir açık mektup yayınlamıştı.

George R.R. Martin’in Ünlü Serisi Game of Thrones’un Finali ChatGPT ile yazılmış ve geçen aylarda Liam Swayne George R.R. Martin’in henüz tamamlamadığı The Winds of Winter ve A Dream of Spring kitaplarını dil modeli ChatGPT’yi kullanarak noktalamıştı.

Kayıp Rıhtım'ın haberine göre yazarlar, OpenAl’a kitaplarını yapay zeka modellerini eğitmek için kullandıkları için telif hakkı ihlali nedeniyle dava açtı.

Davacılar, New York Güney Bölgesi’nde açılan davanın toplu dava olarak sınıflandırılmasını hedefliyor.

Yazarlar kitaplarının OpenAl tarafından eserlerinin temel alınmasını, taklit edilmesini, özetlenmesini ve yorumlanmasını pazara zarar verebileceğini düşünüyor.

KOMDEYENLER DE OPENAI ŞİRKETİNE DAVA AÇTI

Eylül ayının başında Amazing Adventures of Kavalier and Clay kitabının yazarı Michael Chabon GPT’nin kendi kitaplarıyla izinsiz şekilde eğitildiği gerekçesiyle OpenAl’a dava açanlar arasına katılmıştı.

Komedyen Sarah Silverman ile Christopher Golden ve Richard Kadrey de OpenAI ve Meta’ya karşı yasal işlem başlatmıştı. Paul Tremblay ve Mona Awad da şikâyetlerini geçen haziran ayında sunmuştu.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar