Glasgow Müzesi, Rodin'in 3 milyon sterlinlik heykelinin kaybolduğunu açıkladı

Glasgow Müzesi, Rodin'in 3 milyon sterlinlik heykelinin kaybolduğunu açıkladı
Fransız heykeltıraş Auguste Rodin'in “Les Bourgeois de Calais” serisinde yer alan ve Glasgow Müzesi'nde sergilenen alçı heykeli kayboldu. Müzede en son 1949'da birkaç ay sergilenen heykelin 3 milyon sterlin değerinde olduğu ifade ediliyor.

Artı Gerçek - Heykel sanatını süslemelerden ve anıtsallıktan arındırarak özgün bir sanatsal forma kavuşturmasıyla bilinen, dünyaca ünlü fransız heykeltıraş Auguste Rodin'a ait 3 milyon sterlin değerindeki Jean d’Aire isimli heykelin kaybolduğu açıklandı. İskoçya'da bulunan Glasgow Müzesi'nde sergilenen heykelin yeri bilinmiyor.

Artdog'da yer alan habere göre, müze tarafından 1901 yılında Rodin’den satın alınan alçı heykel, Fransız sanatçı Rodin’in “Les Bourgeois de Calais” serisinde yer alan parçalardan biri. 1949 yılında sadece birkaç ay sergilenen ve o dönemde hasar gören heykel, İngiltere ve Fransa arasındaki Yüz Yıl Savaşı’ndan ilham alıyor. Kaybolan heykelin ismi de Calais’de İngilizlere karşı savaşan Fransızlardan olan Jean d’Aire olarak biliniyor.

İSKOÇYA MÜZELERİNDE KAYBOLAN YÜZLERCE ESERDEN BİRİ

Sanatçının dünya çapındaki eserlerinin bir kataloğunu tutan Comité Rodin’in kurucusu Jerome le Bay konuyla ilgili olarak kaybın üzücü olduğunu söyledi.

Calais’de İngilizlere karşı savaşanları temsil eden Bourgeois de Calais serisinin alçı ve bronz heykelleri dünyanın pek çok yerinde bulunuyor. Times gazetesine göre bugüne dek İskoçya müzelerinden yaklaşık 175o eser kayboldu. (KÜLTÜR SANAT)

Öne Çıkanlar