Grand Pera’da yapılan Erşan Kuneri galasına tepki yağıyor

Grand Pera’da yapılan Erşan Kuneri galasına tepki yağıyor
Yayınlanma:
Güncelleme: 13 Mayıs 2022 16:32
A+ A-
Cem Yılmaz’ın Netflix’teki yeni dizisi 'Erşan Kuneri'nin galası, Emek Sineması’nın yıkımına yol açan Grand Pera AVM’de yapıldı. Galaya, sinema çevrelerinden yoğun tepki geldi.

Emek Sineması'nın yıkım sürecinde "Emek harcanamaz, Emek bizim," diyen Cem Yılmaz'a, geçmişteki açıklamaları hatırlatıldı.

Dün gece düzenlenen galadan sonra Grand Pera'nın boykot edilmesi yeniden gündeme geldi.

[ilgili id="210709"]

'EMEK TAŞINMAZ DİYENLER ŞU AN TUTUKLU'

İlk olarak "Emek Bizim, İstanbul Bizim İnisiyatifi" Cem Yılmaz'ın Emek Sineması'yla ilgili konuşmasını hatırlarak şunu sordu: "Hani Emek harcanmazdı? Hani Emek bizimdi zaten?"

Sosyal medyada, Gezi Davası'nda tutuklanan Mücella Yapıcı'nın Grand Pera'yı protesto ettiği fotoğrafı paylaşıldı ve Emek Sineması yıkılmasın diye verdiği mücadele hatırlatıldı.

Sinema çevrelerinden gelen tepkiler ise şöyle:

Sinema yazarı Halil İbrahim Sağlam: "Erşan Kuneri galasının Grand Pera'da, çoğumuzun gitmemeye yemin ettiği çakma Emek sinemasında yapılacak olmasını neden bir kişi bile tweet atmamış acaba? Görmemiş gibi mi yapıyoruz? Ben yapamıyorum."

Altyazı Sinema Dergisi'nden Fırat Yücel:

"Emek'in yıkılmasının üzerinden dokuz yıl geçmiş. Emek taşınmaz, şehrin, sokakların hafızası vardır, taşınırsa işte şu yukarıda gördükleriniz olur diyen Mücella Yapıcı, Can Atalay ve Tayfun Kahraman içeride."

 

[tweet id="1525023706552082439"]

 

Sanat tarihçisi Osman Erden:

"Emek Sineması'nın yıkılmasına karşı yapılan eylemler Gezi Direnişi'nin habercisiydi. Grand Pera'yı aklamak hiçbir şey değilse de, o eylemlerin önünde yer alan, bugün Gezi Direnişi yüzünden tutuklu olan Mücella Yapıcı'ya ayıptır."

EMEK SİNEMASI HAKKINDA

Mimar Alexandre Vallaury'e 1880'li yılların başında konut olarak yaptırılan ve 1. sınıf tarihi eser kategorisinde bulunan Cercle d'Orient'in arka bahçesinde, yapı adasının bir parçası olarak 1924 yılında açıldı.

Kamer İnşaat'ın Grand Pera projesi kapsamında 20 Mayıs 2013 tarihinde yıkıldı. Yerine yapılan Grand Pera'ya dönük hukuki süreç başlatıldı ve protestolar düzenlendi. Yıkılan Emek üzerine kurulan AVM 2016 Mayıs ayında hizmete açıldı.

Sinema, süslemeleri ile birlikte Grand Pera'nın 5. katına taşındı ve eskiden bulunduğu yere mağazalar inşa edildi. Binada yer alan ve Emek Sahnesi adıyla anılan sinema çoğunlukla "Çakma Emek" olarak adlandırılıyor.