Güney Kore'de android robot orkestra yönetecek

Güney Kore'de android robot orkestra yönetecek
Yayınlanma:
A+ A-
Kore Ulusal Orkestrası tarafından düzenlenen konseri "EveR 6" adlı bir android robot ve orkestra şefi Choi Soo-yeol birlikte yönetecek.

Artı Gerçek - Kore Ulusal Orkestrası, 30 Haziran'da Seul'de vereceği konserde Kore Endüstriyel Teknoloji Enstitüsünün (KITECH) geliştirdiği bir yapay zeka robotun orkestra şefi olacağını açıkladı.

"EveR 6" adlı android robotun yönetmesi planlanan konserin adı 'Absence' olacak.

Yonhap'ın haberine göre, İnsan bedenine çok benzer tasarımıyla dikkat çeken robot aynı zamanda boynunu ve kolunu esnek biçimde kullanabiliyor. Batonun yönü ve hareket hızını kayıt altına alan "hareket yakalama" teknolojisi sayesinde robotun baton hızını doğru şekilde algılaması kolaylaşıyor.

Robot ve orkestra şefi Choi Soo-yeol konserde ayrı ayrı performans sergileyecek, sonrasında ise iki şef birlikte konser yönetecek.

Choi, robotlar için en büyük zorluğun etkileşim ve iletişim olduğunu söyleyerek, gösteride insanın müzik konusunda robotik teknolojilerden daha öne çıktığını göstermek istediğini söyledi. "EveR 6" adlı robotun konserdeki performansı Güney Kore için ilk olacak. (KÜLTÜR SANAT)

Öne Çıkanlar