Hafta sonu kim, nerede? Konserler, söyleşiler, sergiler...

Hafta sonu kim, nerede? Konserler, söyleşiler, sergiler...
Yayınlanma:
A+ A-
14-16 Ekim tarihleri arasında gerçekleşecek etkinlikler içinden seçtiklerimiz, 'muhakkak görün' dediklerimiz...

Artı Gerçek – Hafta sonu geldi, iş stresinden uzaklaşmak ve sevdiklerimizle bir arada eğlenmek istiyoruz. Ama bilet ücretleri, yol masrafları ve yeme içme dünyasında giderek artan fiyatlar malum. Biz de sizin için hafta sonu düzenlenen etkinlikler arasında ücretsiz ya da uygun fiyatlı ve elbette 'ruha iyi gelecek içeriklere' sahip olanları derledik.

KONSERLER

Cuma iş çıkışı, Kibele Çeşmesi önündeyiz

İş Sanat'ın bir cuma klasiği olan, ücretsiz düzenlediği ve yoğun ilgi gören 'Cuma İş Çıkışı' konserlerinde bugün (14 Ekim) Sonic Boom sahnede olacak. Vokalde sesiyle ruhumuzda çiçekler açtıran Elif Çağlar, tuşlularda virtüöz mertebesindeki Çağrı Sertel, basgitarda 'Tarkan'ın basçısı' şapkasıyla da bildiğimiz yetenek abidesi Alp Ersönmez ve davulda 'bir efsane' Volkan Öktem'in yer aldığı Sonic Boom, kendi şarkılarının yanı sıra R&B, hip-hop, soul, caz ve elektronik müziğin sevilen şarkılarını yorumlayacak.

Tarih: 14 Ekim Cuma Yer: Levent Saat: Kapı açılışı (DJ performansı 18.30), Konser başlangıcı: 19.00

Pentagram yeni şarkılarıyla Eskişehir'de!

Pentagram, geçtiğimiz haftalarda yayımladığı yeni albümü 'Makina Elektrika’da yer alan, hem dinleyicilerin hem de müzik eleştirmenlerinin beğenisini kazanan yeni şarkılarını sahneye taşıyor. 2017 yılında çıkardığı Akustik albümü için grubun eski üyeleriyle tekrar bir araya gelen ve Hakan Utangaç (gitar, vokal), Ogün Sanlısoy (vokal), Murat İlkan (vokal), Gökalp Ergen (vokal); Demir Demirkan (gitar), Metin Türkcan (gitar); Cenk Ünnü (davul), Tarkan Gözübüyük (bas gitar) ve Ozan Tügen’den oluşan kadrosuyla sayısız konser veren Pentagram, el üstünde tuttukları bu birlikteliği sürdürmekte kararlı. Konserlerinde her vokalin kendi döneminden şarkılarla sahne aldığı kronolojik bir repertuara yer veren Pentagram, yeni albümden şarkıları ilk kez sahneye taşıyacağı konser turnesinde 14 Ekim (bugün) Eskişehir Milyon Performance Hall'da sahne alacak.

Tarih: 14 Ekim Cuma Yer: Eskişehir Milyon Performance Hall, Saat: Kapı açılış: 19:30 - Konser saati: 21:00 - 18 yaş sınırı var.

Sonbaharda yaz havası...

KüçükÇiftlik Park, 14-15 Ekim’de pop, rap ve rock dünyasının en sevilen isimlerini tek sahnede buluşturacak. 14 Ekim Cuma günü Mabel Matiz, Kalben, Batuhan Mutlugil ve Can Gox’un; 15 Ekim Cumartesi günü ise Ceza, Rozz Kalliope, Çakal, Reckol, Perros Blancos’un bünyesindeki Jeff Redd, Kuty ve Ege’nin konser vereceği #BtcTurkPRO Netd Festival yaz aylarının neşesini sonbahara taşıyor.

#BtcTurkPRO Netd Festivali – Pop ve Rock Konserleri Tarih:14 Ekim 2022, Cuma Saat: 16.00

DJ: Şokopop, Sanatçılar: Mabel Matiz, Kalben, Batuhan Mutlugil ve Can Gox

#BtcTurkPRO Netd Festivali – Rap Konserleri Tarih: 15 Ekim 2022, Cumartesi Saat: 15.00 DJ: Mezar Turizm Sanatçılar: Ceza, Rozz Kalliope, Çakal, Reckol, Jeff Redd, Kuty ve Ege

Yer: KüçükÇiftlik Park - Harbiye, Kadırgalar Cd. No:4, Şişli/İstanbul

mabel-matiz-cukur-sarkisina-klip-cekti.jpg

Gazapizm Hatay'lı dinleyiciyle buluşuyor

Türkçe rap'in aykırı ismi Gazapizm 15 Ekim Cumartesi Antakya Expo Alanı Amfi Tiyatro'da. Son olarak “Dünya Bu” isimli şarkıyla dinleyicilerinin karşısına çıkan Gazapizm, senfoni&rap performansıyla sahnede olacak.

Yer: Antakya Expo Alanı Amfi Tiyatro Tarih: 15 Ekim Kapı açılış 20.00 Sahne Saati 21.00

gazapizmmain.jpg

GÖSTERİ

Açık Mikrofon gecelerinde başladığı stand-up kariyerinin yanı sıra Uykusuz dergisi yazarlarından olan Akın Aslan, Gülmek Yakışır sahnesinin bu haftaki konuğu. Ücretsiz olan etkinlik için kayıt yaptırma şartı bulunmuyor.

Tarih: 16 Ekim Pazar Yer: Gazhane İstanbul, Kadıköy Saat: 18.00

SERGİ

Orman yangınlarını konu alan Burnt Land fotoğraf sergisi Akaretler'de

Kalyon Kültür‘de devam etmekte olan 'İnsan Eli Değmiş' sergisinin üç sanatçısının işlerini bir araya getiren Terrafirma / Yeryüzü, 212 Photography İstanbul kapsamında, Akaretler’de ziyaretçilerine kapılarını açtı. Nişantaşı Taş Konak’ta “Fallen Water” isimli çok ekranlı yerleştirmesi ile yer alan Kevin Cooley, Akaretler’deki Yeryüzü sergisinde fotoğraf işlerinden geniş bir seçkiyle yer alıyor. Farklı coğrafyalarda gündoğumu ve batımına odaklanan serisinden seçilmiş 6 fotoğrafa ek olarak, vahşi doğada insanların varlığına işaret eden sığınakları içeren serisinden 5 fotoğrafa yer veren seçkiye, insansız ortamlarda tek bir insan yapımı objeyi izleyen 3 video eşlik ediyor. Kevin Cooley seçkisinde aynı zamanda orman yangınlarına odaklanan 3 eser yer alıyor. Bir yangın sırasında ve sonrasında çekilmiş bu fotoğraflara, Volkan Kızıltunç‘un yine orman yangınlarına odaklanan Burnt Land videosu eşlik ediyor. Evan Roth‘un Taş Konak’ta çok ekranlı bir yerleştirme şeklinde sergilenen Landscapes/Manzaralar serisinden farklı bir video ise yine Akaretler’de sergileniyor.

d8cff4-28e7437f05544a9dbd2b6d78750599ea-mv2.webp

SÖYLEŞİ

Alper Maral ile Soğuk savaş döneminde caz

22 Ekim Cumartesi 17.00 – Alper Maral ile Soğuk Savaş Döneminde Caz (Söyleşi) Caz Araştırmaları alanında 30’dan fazla tezin danışmanlığını ve birbirinden nitelikli birçok genç müzisyenin hocalığını üstlenmiş, müzikolog ve besteci Alper Maral savaşın topla-tüfekle değil, propagandayla daha etkili yürütülebileceği, 2. Dünya Savaşı’nın acı tecrübeleriyle fark edilişini; ardı sıra, 1945-1989 arasına damga vuran İki Kutuplu Dünya Düzeninde ve “Soğuk Savaş” döneminde bir taraf klasik sanatı ve Toplumcu Gerçekçiliği sahiplenirken, diğer taraf Soyut Dışavurumculuk ve caz ile “özgürlükçülük” renklerine bürünmesi üzerinden ziyaretçilerle tartışmaya hazırlanıyor. Maral, zincirleme reaksiyonların cazı görülmedik bir biçimde çeşitlendirmiş ve zenginleştirmiş halini Taş Konak’ta masaya yatırıyor.

hakki-alper-maral.jpg

TİYATRO

En iyi Dostoyevski yorumlarından...

Moda Sahnesi, Fyodor Dostoyevski’nin “Yeraltından Notlar” eserini sahneliyor. Yönetmenliğini Moda Sahnesi'nin kurucusu, yönetmen Kemal Aydoğan'ın yaptığı oyunda Gökhan Azlağ, Sinem Kurt yer alıyor.

Tarih: 14 Ekim Cuma Yer: Moda Sahnesi, Kadıköy Saat: 20.30

ETKİNLİK

Nostalji severler Kadıköy'e...

Kadıköy Plak Günleri'nin altıncısı başlıyr . Müzik şöleniyle açılacak etkinliğin ilk gününde, Tatyos Efendi'nin anısına, araştırmacı İncila Bertuğ ve koleksiyoner İbrahim Can Çavşak, "Asırlık Bestelerin Üstadı Kemani Tatyos Efendi" başlıklı bir söyleşi yapacak. Söyleşi, imza günü ve dj performanslarının da yapılacağı etkinliğin ikinci gününde ise Gaye Su Akyol, "Sayfiye Havası" başlıklı bir konser verecek. Tarih: 15-16 Ekim Yer: Kadıköy Belediyesi. (KÜLTÜR SANAT)

1493d7a4a8326fa13be1c11a0b797ffc.jpg

*Katılımın ücretsiz olduğu etkinlik için kayıt gerekmemektedir.

Öne Çıkanlar