Halit Kıvanç son yolculuğuna uğurlandı

Halit Kıvanç son yolculuğuna uğurlandı
Yayınlanma:
A+ A-
1925 yılında İstanbul Fatih'te dünyaya gelen ve 25 Ekim 2022 yılında İstanbul'da vefat eden, spor basınının duayen ismi Halit Kıvanç bugün son yolculuğuna uğurlandı.

Mehmet ALTUN

Artı Gerçek - Halit Kıvanç için ilk olarak kurucuları arasında yer aldığı Türkiye Spor Yazarları Derneği'nin (TYSD) Levent'teki binasında bir tören düzenlendi. Törene çok sayıda aile bireyleri, siyaset ve spor dünyasından isimler, gazeteciler, sanatçılar ve halktan oluşan büyük bir kalabalık katıldı. Törenin düzenlendiği bahçede bulunan İstanbul Topkapı Üniversitesi’nin binasına ise büyük bir Halit Kıvanç posteri asıldığı görüldü.

3e92ab54-a516-4fe7-94d9-485c97f6b518.jpg

Halit Kıvanç'ın naaşı, TYSD binasının bahçesinde düzenlenen törenin ardından Zincirlikuyu Camii'e götürüldü. Burada öğle namazına müteakip kılınan cenaze namazının ardından Zincirlikuyu Mezarlığı'nda toprağa verildi.

a97e424d-a531-440b-a0c9-884a1b7b47dc.jpg

Zincirlikuyu Camii'nde düzenlenen cenaze törenine, Halit Kıvanç’ın eşi Bülbin Kıvanç, oğlu Ümit Kıvanç, HDP Milletvekili Erol Katırcıoğlu, TİP Milletvekili Ahmet Şık, Sol Parti PM Üyesi Alper Taş, Gülten Kaya, Arat Dink, CHP Milletvekilleri Sezgin Tanrıkulu ve Akif Hamzaçebi, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Kasapoğlu, Ressam Bedri Baykam, Gazeteciler Altan Öymen,Uğur Dündar, Nebil Özgentürk ve sanatçı Orhan Gencebay gibi çok sayıda kişi katıldı.

9b416ba7-7aff-456c-b8ea-5846c8861444.jpg​​​​​​​

Bu hafta oynanacak tüm futbol müsabakalarında Halit Kıvanç için bir dakikalık saygı duruşu yapılacağını ifade eden TYSD Genel Başkanı Oğuz Tongsir, cenaze töreninde Halit Kıvanç ile ilgili bir de anısını paylaştı. Tongsir, "Halit Abi bir gün odama geldi. 'İçimde bir ukte var. Ben bu derneğin kurucusu arasında yokum; ama kurulması için en çok çaba gösteren benim’ dedi. Halit abi gitti. Dernekte olağanüstü bir toplantı yaptım. Tüzük değişikliği yaparak onu kurucular arasına aldık. Bunu görünce gözleri doldu. Onun için bu kadar önemliydi burası" şeklinde konuştu.

be0aa262-ca95-446a-b0c9-0a07a54489a9.jpg​​​​​​​

İŞİNİ DÜZGÜN YAPMAYA ÇALIŞAN BİRİYDİ’

​​​​​​​​​​​​​​Halit Kıvanç'ın ardından kısa bir konuşma da oğlu yazar Ümit Kıvanç yaptı. Ümit Kıvanç, şunları söyledi:​​​​​​​ "Babam işini düzgün yapmaya çalışan biriydi. Basit bir laf gibi gözüküyor ama bizim kültürümüz içerisinde çok özel bir konuma oturtuyor insanı. Çünkü bizde işini düzgün yapmak diye normal bir alışkanlık yok. Kaç senelik spikerken bile tuvalette takım oyuncularının isimlerini sayardı. Bir yere yükselmiş bir insandı. Onu kimseye yüz sürerek yapmamıştı. Kimsenin de üstüne basarak yapmamıştı. Kendi çabasıyla yapmıştı. Bunun da çok önemli olduğunu düşünüyorum.”

be48b8be-dcb6-4886-9ce0-3f75b9930376-001.jpg​​​​​​​

Halit Kıvanç’ın ardından Metin Uca da kısa bir konuşma yaparak; "Kimin öğrencisi olmaktan kıvanç duyarsınız? Ben Halit Kıvanç’ın öğrencisi olarak kıvanç duyuyorum. Herkesin üzerinde emeği, izi var." dedi. (KÜLTÜR SANAT)

Öne Çıkanlar