Harput Kalesi'nde 1000 yıllık saray mutfağı bulundu

Harput Kalesi'nde 1000 yıllık saray mutfağı bulundu
Yayınlanma:
A+ A-
Elazığ'da yer alan Harput Kalesi'nin ön bölümünde yapılan kazı çalışmaları sonucunda tarihi bir mutfak keşfedildi. Kalenin mutfak bölümünün Bizans döneminden Osmanlı İmparatorluğu'na kadar dört medeniyete tanıklık ettiği tahmin ediliyor.

Artı Gerçek - Elazığ'da yer alan Harput Kalesi'nin önü olarak adlandırılan Sarayönü'nde, Prof. Dr. İsmail Aytaç ve ekibi tarafından yapılan kazı çalışmaları sonucunda dönemin kale yöneticileri ve devlet adamları için yemek ve ekmek pişirilen mutfak bölümü bulundu.

UNESCO Dünya Miras Geçici Listesi'nde bulunan Milattan önce 3 bin yıllarında yerleşimin başladığı ve birçok medeniyetin izlerini barındıran Harput Kalesi'nde 1000 yıllık olduğu tahmin edilen saray mutfağında, 8 tandır ile çoğu kırık halde sırlı servis tabağı, çömlekler ile mancınık güllesi keşfedildi.

new-folder-new-folder-3-aa-31977052.jpg

1860 YILINA KADAR FAALİYETİNİ SÜRDÜRDÜĞÜ TAHMİN EDİLİYOR

Kazı Başkanı Prof. Dr. İsmail Aytaç, kazı çalışmaları sonucu gün yüzüne çıkarılan saray mutfağının, Ankara Ticaret Odası ve Ankara Patent Bürosunun yaptığı çalışmayla çeşit ve lezzet bakımından Türkiye'nin Gaziantep'ten sonra en fazla yemek çeşidine sahip Elazığ'ın en eski mutfağı olduğunu belirtti.

Saray mutfağının kentin gastronomi kültürünün tarihi derinliğini göstermesi bakımından da önemli bir keşif olduğunu ifade etti.

Aytaç konuşmasına, "Harput Kalesi'nin mutfak bölümünün yaklaşık 1000 yıllık olduğunu tahmin ediyoruz, Geç Bizans döneminden Artuklu, Selçuklu beylikleri ve Osmanlı dönemine kadar burada kap kaçak ve buluntular elde ettik. Kalenin terk edildiği 1860'lara kadar bu mutfağın faaliyette olduğunu tahmin ediyoruz. Burada 8 tandır ve 2 küllük bölümü belirledik. Tandırlardan iç içe geçmeli olanlar da var. Çıkan buluntular arasında küçük ve büyükbaş hayvan kemikleri de var." diyerek devam etti.

new-folder-new-folder-3-aa-31977044-001.jpg

Restorasyon çalışmalarının tamamlanmasının ardından saray mutfağını ve mancınık taşını hikayesini de anlatan bir yazıtla turizme kazandırılacak. (KÜLTÜR SANAT)

Öne Çıkanlar