'Harry Potter'ın yazarı ve oyuncusu karşı karşıya: İnandıklarımı başkasına borçlu değilim

'Harry Potter'ın yazarı ve oyuncusu karşı karşıya: İnandıklarımı başkasına borçlu değilim
J.K Rowling'in trans haklarını desteklediği için hedef aldığı Harry Potter oyuncularından Daniel Radcliffe'ten yanıt: "Hayatımdaki hiçbir şey o olmadan olmazdı. Ancak bu, gerçekten inandıklarımı hayatım boyunca başkasına borçlu olduğum anlamına gelmez"

Artı Gerçek - Harry Potter'ın yıldızı Daniel Radcliffe, JK Rowling ile trans hakları konusunda yaşadığı kopuşu “gerçekten üzücü” olarak nitelendirdi ve Rowling'in Potter'ın yaratıcısı olarak hayatındaki rolüne rağmen “Bu, gerçekten inandığınız şeyleri tüm hayatınız boyunca başka birine borçlu olduğunuz anlamına gelmez” dedi.

Radcliffe ve Watson'ın Rowling'le olan anlaşmazlığı, Rowling'in 2020 yılında trans hakları aktivistleri ile toplumsal cinsiyetin sosyal bir inşa olduğu yönündeki bakış açısını eleştiren feministler arasında büyüyen tartışmalarda trans feminizme karşı aldığı tutuma dayanıyor.

'TRANS KADINLAR KADINDIR'

Radcliffe tartışmadan sonra LGBTQ+ intiharlarını önleme grubu Trevor Project aracılığıyla bir açıklama yayınlayarak konuya ilişkin tavrını şu sözlerle beyan etmişti: “Transseksüel kadınlar kadındır. Aksi yöndeki her türlü açıklama trans bireylerin kimliğini ve onurunu siler ve bu konuda Jo (J.K Rowling) ya da benden çok daha fazla uzmanlığa sahip olan profesyonel sağlık dernekleri tarafından verilen tüm tavsiyelere aykırıdır.”

ROWLING'İN SON AÇIKLAMASININ ARDINDAN İLK KEZ KONUŞTU

Rowling'in sosyal medyada, Radcliffe ve rol arkadaşı Emma Watson'ın “kadınların zor kazanılmış haklarını aşındırmayı amaçlayan bir harekete destek veren ve sahip oldukları platformları reşit olmayanların cinsiyet değiştirmesini alkışlamak için kullanan ünlüler” olduğunu öne sürmesinden ardından, Harry Potter serisini ironik başrol oyuncusu konuya ilişkin ilk kez konuştu.

'SÖZ SÖYLEMEMEK KORKAKLIK OLURDU'

Rowling'in ifadelerine ilişkin ABD'de yayınlanan Atlantic dergisine konuşan Radcliffe, “Trevor Projesi ile 12 yıl boyunca çalıştım ve bir şey söylememek bana, bilmiyorum, büyük bir korkaklık gibi gelirdi. Yorumlardan olumsuz etkilenen insanlara yardım etmeye çalışmak istedim" dedi.

Radcliffe ayrıca, Rowling'in trans hakları karşıtı görüşlerine ilişkin de "Potter serisiyle ilişkili herkesin görüşleri olmadığını söylemek istedim. Aileleri tarafından dışlanmış ya da reddedilmiş hissetmekle ya da bir sırla yaşamakla uğraşan pek çok insan bu kitaplarda ve filmlerde biraz teselli buldu” diye konuştu

'LGBTİ+ HAKLARINI DESTEKLEMEYE DEVAM EDECEĞİM'

Tartışmaların patlak vermesinden bu yana Rowling ile doğrudan bir teması olmadığını söyleyen Radcliffe şöyle devam etti:

“Bu beni gerçekten üzüyor, çünkü tanıştığım kişiye, tanıştığımız zamanlara, yazdığı kitaplara ve yarattığı dünyaya bakıyorum ve bunların hepsi benim için çok derin bir duygudaşlık.”

Radcliffe, İngiliz medyasının kendisinin, Watson'ın ve Grant'ın açıklamalarına verdiği tepkiyle ilgili olarak şunları söyledi:

"Medyanın her zaman yazmak istediği ‘Bu üç çocuk nankör veletler mi’ sorusunun bir versiyonu var ve sonunda yazabildiler. Sanırım onlar için iyi oldu... Açıkçası Harry Potter olmadan olmazdı, dolayısıyla hayatımdaki hiçbir şey muhtemelen o kişi (J.K Rowling) olmadan, şimdi olduğu gibi olmazdı. Ancak bu, gerçekten inandığınız şeyleri tüm hayatınız boyunca başka birine borçlu olduğunuz anlamına gelmez.Tüm LGBTQ bireylerinin haklarını desteklemeye devam edeceğim ve bundan başka bir yorum yapmayacağım.” (KÜLTÜR SANAT)

Öne Çıkanlar