Diyarbakır'da ‘Hayat Seni Çok Seviyorum’ oyununa yoğun ilgi

Diyarbakır'da ‘Hayat Seni Çok Seviyorum’ oyununa yoğun ilgi
Yayınlanma:
A+ A-
Amed Şehir Tiyatrosu’nun düzenlemiş olduğu 8'inci Tiyatro Festivali’nde, Kemal Aydoğan'ın yönettiği ve İlhan Sami Çomak'ın kendi kaleminden hayatını anlatan "Hayat Seni Çok Seviyorum" oyunu yoğun ilgi gördü.

Artı Gerçek – Amed Şehir Tiyatrosu’nun düzenlemiş olduğu 8'inci Tiyatro Festivali "Va Cûdî û va ye ev ax!" şiarıyla 9'uncu gününde Amed Şehir Tiyatrosu’nda devam ediyor. Heyecan ve coşkuyla devam eden festivale çok sayıda kişi katıldı. Festival kapsamında Alan Theatre - Kuçikê Stalîn ve Moda Sahnesi - Hayat Seni Çok Seviyorum oyunları sahnelendi. Festival kapsamında sahnelenen Kemal Aydoğan'ın yönettiği ve İlhan Sami Çomak'ın kendi kaleminden hayatını anlatan "Hayat Seni Çok Seviyorum" oyunu yoğun ilgi gördü.

86567.jpg

Festivalin bu bölümünde Zinar Ataman'ın yazdığı "Kûçikê Stalîn" oyunu, 1942 yılında Pavlov’un laboratuvarlarında aç bırakılıp Alman tanklarının altında patlatılmak üzere acımasızca eğitilen bir köpeğin gözünden, 1937 yılında Ermenistan'dan Kazakistan'a sürgün edilen binlerce Kürdün hikâyesini ve 2’nci Dünya Savaşı’nda cephedeki yıkımı, savaşın acı gerçeklerini ve yaşadığı sürgünü anlatıyor.

Ardından “Hayat Seni Çok Seviyorum” oyunu sahnelendi. Lawje Müzik Grubu’nda olan Ali Tekbaş ve müzisyen Gülseven Medar’ın sahne aldığı oyunda, Şair İlhan Sami Çomak’ın çocukluğundan başlayarak, tutuklanması, şairliği, adalet mücadelesi ve hayatı anlama biçimi anlatıldı. Oyuncular tarafından seslendirilen şarkılar seyirci tarafından yoğun ilgi gördü.

Festivalde İlhan Sami Çomak şahsında bütün tutuklulara selam gönderildi. Amed Şehir Tiyatrosu tarafından oyunculara, İlhan Sami Çomak'ın kardeşi Reyhan Çomak tarafından plaket takdim edildi. (MA)

Öne Çıkanlar