Hollywood yazarlarının grevi 'Blade Runner 2099' dizisini de etkiledi: 2024'e ertelendi

Hollywood yazarlarının grevi 'Blade Runner 2099' dizisini de etkiledi: 2024'e ertelendi
Yayınlanma:
A+ A-
Amerikan Yazarlar Birliği'nin başlattığı grev nedeniyle prodüksiyon süreci askıya alınan ya da ertelenen yapımların arasına Amazon dizisi 'Blade Runner 2099' da eklendi. Diziyle ilgili çalışmalar 2024 baharına ertelendi.

Artı Gerçek - Ücret artışı, çalışma saatlerinde düzenleme ve Netflix, Disney gibi şirketlerin kârlarından daha büyük paylar alma talebiyle Amerikan Yazarlar Birliği’nin (WGA) başlattığı grev sürerken birçok yapımın çekimleri süreçten etkilenmeye devam ediyor.

Kayıp Rıhtım'ın haberine göre, ilki 1982 yılında çekilen kült bilim kurgu filmi Blade Runner'ın Amazon Studios ve Scott Free Productions ortaklığında geliştirilen yeni dizisi Blade Runner 2099'un prodüksiyonu 2024 yılının baharına ertelendi.

Kuzey İrlanda’nın ulusal ekran ajansı Northern Ireland Screen yaptığı açıklamada 'Blade Runner 2099' çalışmalarının durdurulduğunu doğruladı. Açıklamada, "Birçok serbest çalışan ekip ve tedarik zinciri şirketinin önümüzdeki aylarda bu projeye güvendiğini düşünürsek oluşan bu boşluğu kapatmak için elimizden geleni yapacağız" ifadeleri kullanıldı.

Amerikan Yazarlar Birliği mayıs ayının başında dijital platformların gelir dağılımındaki adaletsizliğe dur demek, yapay zekanın senaryo yazımındaki kullanımına sınırlama getirmek ve projelerde yeterli senarist sayısının sağlanması konusunda anlaşmak üzere grev kararı almıştı.

Grevle birlikte 'Stranger Things', 'Cobra Kai', 'The HAndmaid’s Tale', 'Blade' ve 'Severance', Marvel yapımı 'Thunderbolts' dahil birçok dizi ve film projesi durdurulmuştu.

Hollywood yazarlarını temsilen müzakereleri yürüten Ekran Oyuncuları Birliği (SAG) / Amerikan Televizyon ve Radyo Sanatçıları Federasyonu (AFTRA) sendikası ve Sinema ve Televizyon Üreticileri Birliği (AMPTP) arasında devam eden iş müzakerelerinin 7 Haziran’da başlaması ve 30 Haziran’da sona ermesi bekleniyor. ( KÜLTÜR SANAT)

Öne Çıkanlar