İlk Kürtçe müzik dergisi Ziryab yayın hayatına başladı

İlk Kürtçe müzik dergisi Ziryab yayın hayatına başladı
Yayınlanma:
Güncelleme: 15 Kasım 2019 01:59
A+ A-
Müzisyen ve dinleyicilere yeni bir ifade alanı açmak amacıyla yola çıkan Ziryab dört ayda bir yayınlanacak.

Kürtçe müzik dergisi Ziryab yayın hayatına başladı. Dört aylık periyotlarla çıkacak derginin yayın kurulunda müzisyenler Harun Elkî, Ozan Irmak ile Siya Şevê grubundan Gökçe Selim ve Serhat Temel yer alıyor. Derginin editörlüğünü ise Mevlit Oğuz ve Serhat Temel üstleniyor.

Ziryab'ın yayın kurulu amaçlarını, "Büyük bir emek ve özveriyle üretilen Kürt müziği ve müzisyenlerin sorunlarını her yerde ve her düzeyde, yapıcı bir dil ve geniş bir perspektifle tartışmaya açmak; müzisyenlere ve dinleyicilerine yeni bir ifade alanı açmak istiyoruz" diye açıkladı.

İLK SAYININ İÇERİĞİ

Harun Elkî tarafından kaleme alınan yazıda 90’lı yıllardan günümüze Kürt müziğine dair bir panorama çiziliyor ve sosyal medyanın müzik üzerindeki etkilerinden bahsediyor.

Dergide İbrahim Sarısu tarafından tarihin ilk ozanlarından olan Orfeus ve müzik tarihinin en iyi sembollerinden olan Orfeus mozaiği hakkında bir yazı yer alıyor.

Serhat Temel Hasankeyf Orkestrası üzerine bir yazı, Serdar Öztürk ise Dengbêj Reso'nun portresi kaleme almış.

İlk sayıda, Kerem Gerdenzerî ve Nizamettin Ariç’in yanı sıra Ayfer Düzdaş, Mem Ararat, Adnan Kartal, Cem Şivan Ergül, Siya Şevê, Rewşan Çelîker’le yapılan söyleşilere de yer verilmiş.

MÜZİK LİSTELERİ, KİTAPLAR...

Yazı ve söyleşilerin yanı sıra raftaki albümler, albüm tanıtımları, müzikle ilgili haberler, kitap tanıtımları ve bir de müzik listesi de dergide yer alıyor. 

İlk sayı ile birlikte Kürt rock müziğinin duayeni Kerem Gerdenzerî'nin posteri ile Siya Şevê’nin Li Pey Siya Xwe isimli albümü hediye ediliyor. (MA) 

Öne Çıkanlar